„Róż się w góry”!

Fundacja Oko w Oko z Rakiem z siedzibą w Katowicach została założona 8 października 2018 roku. Justyna Dec, prezes fundacji, w 2016 sama zachorowała na raka piersi. Pod koniec leczenia, widząc wielką potrzebę wsparcia pacjentów onkologicznych, powołała fundację, która działa w trzech obszarach: wsparcia pacjenta onkologicznego, edukacji na temat czynników wpływających na rozwój chorób nowotworowych i promocji zdrowego stylu życia.

Obecnie fundacja ma 20 wolontariuszy. Organizuje m.in. sześć biegów Oko w Oko z Rakiem, których ideą jest wsparcie pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Biegom towarzyszą imprezy, na których m.in. można porozmawiać z lekarzami onkologami, skosztować zdrowej żywności, ściąć włosy na rzecz osób w trakcie hormonoterapii. Można także skorzystać z bezpłatnych konsultacji online dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin z zakresu psychologii, coachingu, dietetyków, fizjoterapeuty oraz rozmowy wspierającej.

Konsultacje te cieszą się dużym powodzeniem.  Dzięki działaniom fundacji uszyto sześć tysięcy saszetek na dreny dla pacjentek, które idą na operacje usunięcia piersi, węzłów chłonnych oraz rekonstrukcję. Saszetki są przekazywane bezpłatnie do szpitali onkologicznych oraz indywidualnie dla pacjentek.

Przygotowano także Poradnik dla Kobiet z Rakiem Piersi, który zawiera zalecenia dla pacjentek z dziedziny dietetyki, fizjoterapii, genetyki oraz radzenia sobie ze stresem. Poradnik można otrzymać bezpłatnie w formie papierowej i w formacie pdf.

Powstał projekt „Mam haka na Raka” realizowany na oddziałach onkologicznych w w Gliwicach, w Dąbrowie Górniczej, w Katowicach, Bielsku Białej, Lublinie. Fundacja zorganizowała dwie „Konferencje Onkologiczne dla Kobiet z Rakiem Piersi”, kampanie „Oddychaj Pełną Piersią”, w której brali udział m.in. Maciej Zakościelny, Maciej Stuhr, Tomasz Karolak, Jacek Kawalec. Realizowany jest również projekt profilaktyczny „Rusz rzyć z leżaka” realizowany na plażach w okresie letnim, podczas którego wolontariusze zachęcają do aktywności fizycznej oraz uczą na fantomach jak badać piersi i jądra.

Przy okazji górskich wędrówek w ramach Wyzwania na Klimczok, Błatnia Challenge oraz wyprawy na najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua (6962 m npm)fundacja chce namawiać do zdrowego trybu życia, pomówić o profilaktyce nowotworów, a także będzie zbierać fundusze na swą działalność.

Pierwszy tydzień akcji Wyzwania na Klimczok już za nami. W dRÓŻynie jest ośmiu łazików, którzy swoimi wejściami czynnie wspierają Fundację Oko w Oko z Rakiem! Najczęściej z różowej ekipy na szczycie Klimczoka meldował się w minionym tygodniu Krzysztof Hudek, bo był tam już 19 razy. Każdy może zostać Łazikiem i dołączyć do różowej dRÓŻyny lub wspomóc wybranego przez siebie Łazika.

Wystartowała także ósma edycja wyzwania „Władcy Klimczoka”. To też świetna okazja dla miłośników górskich wędrówek i sportów ekstremalnych. Klimczok to jeden z najpiękniejszych szczytów położonych w Beskidzie Śląskim, cieszy się dużą popularnością wśród turystów i pasjonatów górskich wędrówek.

Zawody odbywają się od 1 stycznia do końca miesiąca, a uczestnicy będą mieli szansę zdobyć szczyt jak najwięcej razy i walczyć o tytuł najlepszego wspinacza. A to nie wszystko! Jest to wspaniała okazja, aby przetestować swoje siły i umiejętności wspinaczkowe. W ramach wydarzenia organizatorzy przygotowali konkurencje dla rowerzystów, czy też wędrujących ze swoimi psiakami. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć niesamowitej przygody i zobaczyć piękno górskiej natury, a na szczycie czeka na wszystkich tron z szufladą pełną słodkich smakołyków. To wyzwanie z pewnością przyciągnie wiele osób, a zwycięzca będzie miał powód do dumy, zdobywając tytuł „Króla” lub” Królowej”, jak również najlepszego „Władcy / Władczyni Klimczoka”.

Szczyt góry znajduje się administracyjnie w Szczyrku, ale można do niego dotrzeć również od strony Bielska-Białej, Bystrej, Mesznej czy Jaworza, między innymi przez Błatnią. Na szczycie należy zrobić sobie zdjęcie na tronie z widoczną datą. Niezbędne jest także uzupełnienie tabeli z informacjami o wędrówce. Do weryfikacji osiągnięć idealnie nadają się aplikacje takie jak Strava czy Garmin, przy czym ta pierwsza jest darmowa i wystarcza do udokumentowania wędrówki. Wydarzenie posiada jednak dość rozbudowany zbiór zasad, z którymi uczestnicy powinni się zapoznać. Niemniej jednak kluczowe informacje, na które warto zwrócić uwagę, to zakaz korzystania z kolejki linowej na Szyndzielnię oraz wyjazdu samochodem. Dozwolone jest poruszanie się na rowerze, ale nie na elektrycznym.

„Królową” czy „Królem Klimczoka” zostaną osoby, które w dniach od 1 do 31 stycznia 2024 roku codziennie zdobędą szczyt i potwierdzą ten fakt zgodnie z regulaminem. Z kolei tytuł „Władcy Klimczoka” przypadnie osobie, która wejdzie na szczyt najwięcej razy w ciągu tego miesiąca. Zwycięzca zgarnie podwójne wejściówki do kina Helios, a dla pozostałych przewidziano też słodkie upominki. Wszystkich chętnych zapraszamy i życzymy powodzenia w zdobywaniu szczytu, a przy okazji zachęcamy również do wsparcia akcji „RÓŻ SIĘ W GÓRY” Fundacji Oko w Oko z Rakiem we współpracy z Na Szczytach Marzeń. To działanie nawołuje do zdrowego trybu życia oraz profilaktyki nowotworów. Fundusze będą zbierane na cele fundacji, a to wszystko przy okazji górskich wędrówek w ramach Wyzwania na Klimczok.

Z okazji piątej rocznicy powstania fundacji redaktor Beata Tomanek z Polskiego Radia Katowice została nagrodzona statuetką „Złote Serce Fundacji Oko w Oko z Rakiem”. Wielokrotnie gościła ona na antenie rozgłośni przedstawicieli fundacji nagłaśniając i popularyzując organizowane przez nich akcje.

Zobacz galerię…

Ewa Maj, fot. profil Oko w Oko z Rakiem

Data publikacji: 15.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również