Słaby wzrok nie powinien być utożsamiany z zaburzeniami funkcji poznawczych

Naukowcy z University of South Australia (UniSA) wykazali, że u osób starszych ze słabym wzorkiem błędnie diagnozuje się łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. Słaby wzrok bywa niesłusznie mylony ze słabym mózgiem.

Naukowcy u 24 osób bez zaburzeń narządu wzroku przeprowadzili dwa testy poznawcze – jeden obejmujący zadania reaktywne zależne od wzroku, drugi oparty na płynności werbalnej. Uczestnicy używali zestawu gogli do symulacji AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej, które jest związane z wiekiem. AMD powoduje poważne ograniczenia w codziennych czynnościach: gotowaniu, prowadzeniu pojazdów, czytaniu, nie ma natomiast wpływu na funkcje poznawcze.

Uczestnicy uzyskali znacznie niższe wyniki w teście poznawczym z zadaniami czasu reakcji używając gogli. Natomiast nie było statystycznej różnicy w testach płynności słownej podczas korzystania z gogli.

Badania wykazały, że testy które obejmują zdolności wzrokowe osób powyżej 50 lat mogą błędnie wpływać na wyniki poznawcze, co w konsekwencji może prowadzi do negatywnych zmian w życiu, pracy, sytuacji finansowej lub społecznej danej osoby.

Naukowcy wskazują, że w warunkach zarówno badawczych i klinicznych pogorszenie widzenia jest niedoceniane nawet u 50 proc. osób starszych, a ważne jest aby podczas oceny funkcji poznawczych uwzględniać stan wzroku badanych osób.

kat/, fot. pexels.com

Data publikacji: 16.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również