Temat (nie) tabu?

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani" było organizatorem konferencji prasowej nt. „Seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie - wszystko co warto wiedzieć o dobrej edukacji".

Odbyła się 9 lutego 2011 r. w Biurze Polityki Społecznej Urzędu m. st. Warszawy pod kierunkiem dr Izabeli Fornalik – pedagoga specjalnego, edukatora seksualnego w związku z wydaniem przez Stowarzyszenie pierwszych w Polsce poradników o tej tematyce, jej autorstwa.

Są to: „Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną” oraz „Jak edukować osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Poradnik dla specjalistów”. Obie pozycje wydawnicze zyskały bardzo pochlebne recenzje zarówno specjalistów jak i rodziców.

Ewa Suchcicka, prezes Stowarzyszenia tłumaczyła, że nie można uciekać przed tymi tematami – trzeba się edukować, rozmawiać i jakby odczarować, że jest to normalna sfera naszego życia i musimy się nauczyć z tym żyć. I my, rodzice, i osoby niepełnosprawne intelektualnie, nasze dzieci – podkreśliła.

Autorka od lat naukowo zajmuje się tym obszarem badań, wykłada i publikuje w obrębie pedagogiki seksualnej oraz prowadzi zajęcia dla młodzieży niepełnosprawnej i jej rodziców z zakresu edukacji seksualnej. To właśnie połączenie wiedzy i praktyki dr Izabeli Fornalik sprawia, iż „nie straszy” seksualnością i dorosłością niepełnosprawnego intelektualnie dziecka. Oswaja z tematyką, dostarcza wiedzy, rozwiewa mity i łagodzi lęki. Tłumaczy sprawy trudne i czasem wstydliwe w prosty sposób, co także traktuję jako atut tego opracowania.*

* Z recenzji prof. dr hab. Zbigniewa Izdebskiego; pedagoga, doradcy rodzinnego i seksuologa

Temat ten będzie również przedmiotem debaty naukowej „Życie seksualne osób z niepełnosprawnością – w drodze ku poznaniu i zrozumieniu” odbędzie się 2 czerwca br. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, w ramach I Ogólnopolskiego Seminarium Naukowego z cyklu „Oblicza seksualności osób z niepełnosprawnością – wątki rozproszone w pedagogice socjalnej”.
Zgłoszenie uczestnictwa drogą mailową – osozn@wp.pl
Kontakt bezpośredni z organizatorem (dr Remigiusz J. Kijak): e-mail: remigiuszkijak@wp.pl .

Szczegółowe informacje na: www.ap.krakow.pl/ped_sp.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również