Turystyka zdrowotna na Warmii, Mazurach i Śląsku

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach była gospodarzem konferencji „Perspektywy Rozwoju Turystyki Zdrowotnej w województwach warmińsko-mazurskim i śląskim”, odbywającej się 18 maja pod patronatami Urzędów Marszałkowskich wymienionych województw.

Uczestniczyli w niej m.in. wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, Jarosław Klimczak, prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

– Postęp cywilizacyjny sprawia, że żyjemy coraz szybciej, a efektem jest stres i przemęczenie. Jeśli chcemy dłużej, musimy zwolnić tempo. Temu właśnie służy turystyka zdrowotna. Pomaga odreagować, zregenerować siły, ale wyjeżdżamy przecież także po to, aby się leczyć. Województwo śląskie ma ku temu bardzo szeroką ofertą, dość wymienić tak popularne przecież miejscowości jak Ustroń, Jaworze czy Goczałkowice stanowiące ważną bazę lecznictwa uzdrowiskowego – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża. – Nasz region ze wszystkimi jego walorami krajoznawczymi i całym wachlarzem atrakcji turystycznych, staje się coraz popularniejszym miejscem do wypoczynku. A jeśli mówimy o turystyce zdrowotnej, warto przypomnieć, że medycyna jest jedną z wizytówek województwa śląskiego. Nasze szpitale zajmują czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach, dysponujemy także ośrodkami oferującymi prozdrowotne turnusy – podkreślił Kałuża.

Śląsk, Warmia i Mazury współpracują w zakresie promowania swoich ośrodków i własnych ofert turystyki zdrowotnej.

– Kontakt z przyrodą i środowiskiem naturalnym ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i sam proces zdrowienia. Bardzo wiele miejscowości stwarza swoim mieszkańcom, a także turystom możliwości prozdrowotnego trybu życia w postaci powstających plenerowych siłowni, powiększania sieci ścieżek i tras rowerowych czy coraz popularniejszych ogólnodostępnych tężni solankowych. Województwo śląskie może pochwalić się imponującą bazą sanatoryjną i rehabilitacyjną – przekonuje prezes ŚOT, Adam Wawoczny.

W konferencji uczestniczył prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, który zaprezentował działalność Komitetu na rzecz zdrowia osób z niepełnosprawnością.

Łukasz Szeliga

Łukasz Szeliga

– Polski Komitet Paraolimpijski realizuje szereg projektów prozdrowotnych dla osób z niepełnosprawnościami. Od siedemdziesięciu lat funkcjonują kluby sportowe Start, które między innymi organizują projekt Sport dla wszystkich – to projekt dla bardziej zaawansowanych. Realizujemy również projekt Bądź aktywny i jest to ponad 80 akcji sportowych dla wszystkich chętnych. W ostatnim roku było około 600 uczestników różnych akcji sportowych, a chcemy aby w każdym klubie powstała sekcja pływacka, bo jest to najlepsza rehabilitacja dla osób z niepełnosprawnością. – mówił prezes Szeliga. – Projekt Niesamowity WF z Mistrzem to z kolei działanie na rzecz uczestnictwa dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością w lekcjach wychowania fizycznego pod opieką wykwalifikowanej kadry, a więc dążymy do tego, aby studenci AWF mieli specjalny certyfikat uprawniający do prowadzenia zajęć z osobami z niepełnosprawnościami. Kluby Start to 192 sekcje sportowe, 64 kluby i stowarzyszenia sportowe. PKPar to również organizacja cyklicznych zawodów międzynarodowych, mistrzostw Polski i Grand Prix. W te działania wpisuje się również program Fakher – to międzynarodowe obozy sportowe z ponad 200 uczestnikami. W czasie pikników paraolimpijskich w strefie sportowej wzięło udział ponad 10 000 uczestników. Podczas różnego rodzaju imprez promujemy sport paraolimpijski, np. podczas plebiscytu Guttmany, podczas którego nagradzani są najlepsi sportowcy, trenerzy i wydarzenia sportowe osób z niepełnosprawnościami. Organizujemy także udział Polaków w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich. Nasi sportowcy zajęli 9. miejsce w ogólnoświatowej klasyfikacji poziomu sportu – dodał Ł. Szeliga.

Zapewnił, że sport dla osób z niepełnosprawnościami jest czymś bardzo ważnym, bo jest to aktywność fizyczna i lepsza kondycja psychiczna, a uprawiać go można przede wszystkim w otoczeniu przyrody, na świeżym powietrzu, a więc w miejscach atrakcyjnych turystycznie, gdzie najlepiej zadbamy o zdrowie.

Konferencja z pewnością pozwoli zwiększyć świadomość na temat nowoczesnego podejścia do dbania o lepszy stan zdrowia podczas rekreacji i turystycznych wyjazdów. Proponowane wyjazdy do kurortów i miejscowości turystycznych w celu zadbania o zdrowie, możliwość zrobienia całkowitej diagnostyki i wykonania zabiegów leczniczych są na pewno świetną propozycją dla rozwoju turystyki zdrowotnej i nowatorskim pomysłem na biznes.

Oprócz licznych prezentacji, w ramach programu konferencji zaplanowano również stanowiska wystawiennicze, na których zaprezentowały się podmioty z terenu Warmii i Mazur oraz województwa śląskiego.

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 20.05.2022

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również