W Sosnowcu powstało Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy dla dzieci
- 21.03.2022
Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy dla dzieci i młodzieży powstało w Sosnowcu. To wspólna inicjatywa władz miasta i Stowarzyszenia Moc Wsparcia z myślą o osobach, które doświadczyły przeżyć o charakterze traumatycznym, w tym konfliktów wojennych.
„Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy to nowe miejsce na mapie Sosnowca, które powstaje jako odpowiedź na zgłaszany deficyt w zakresie udzielania pomocy dzieciom i młodzieży z doświadczeniem wydarzeń o charakterze traumatycznym” – powiedział 21 marca prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia Adrian Drdzeń.
„Obecna sytuacja geopolityczna i agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jednoznacznie ukazuje nam, jak bardzo eksponowane na różnorodne urazy mogą być dzieci i młodzież i jak trudne może ona mieć skutki w postaci różnorodnych reakcji behawioralnych i emocjonalnych” – dodał.
„Traumatyczne zdarzenia, nadużycia i inne formy przemocy uderzają we wszystkie aspekty funkcjonowania i rozwoju dzieci i młodzieży. Odłączają dzieci od ich uczuć. Odbierają im zaufanie do ludzi i izolują. Trudno im wtedy polegać na dorosłych. Świat staje się nieprzewidywalny i niebezpieczny. Dzieci zmuszone są do zamknięcia się, zaprzeczenia urazowi i odizolowaniu od innych w celu ochrony siebie i przetrwania.
Dzieci, które doświadczyły traumy, potrzebują bezpiecznych miejsc i wsparcia specjalistów, którzy rozumieją ich doświadczenia i mogą pomóc im się wyleczyć” – wyjaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia Moc Wsparcia.
„Dzięki nawiązanej współpracy z miastem stowarzyszenie dysponuje obecnie nowoczesnym zapleczem lokalowym, wyposażonymi gabinetami, przystosowanymi do zajęć indywidualnych i grupowych oraz nowoczesnymi sprzętami, które uatrakcyjnią pracę terapeutyczną” – poinformowała pełnomocniczka prezydenta Sosnowca odpowiedzialna w mieście m.in. za zdrowie i pomoc społeczną Anna Jedynak.
Stowarzyszenie dysponuje kadrą uznanych specjalistów w zakresie psychologii, pedagogiki, interwencji kryzysowej, psychoterapii, psychiatrii, którzy od wielu lat pracują z rodzinami. W centrum będą oferować różne formy pomocy indywidualnej, rodzinnej i grupowej.
To m.in. diagnoza i pomoc psychologiczna, treningi relacji rodzic-dziecko, interwencja kryzysowa, psychoterapia m.in. w nurcie psychodynamicznym, systemowym i w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, terapie grupowe, grupy wsparcia dla młodzieży i rodziców, arteterapia i relaksacja, terapia zabawą, elementy pracy z ciałem i psychodrama szkolenia i superwizje dla specjalistów, wolontariuszy, koordynatorów pracujących z uchodźcami.
W ramach centrum utworzono klub rodzinny dla rodzin ukraińskich, które także będą mogły skorzystać z pomocy. Stowarzyszenie jest gotowe przeszkolić i włączyć do swoich działań osoby z Ukrainy, które mają doświadczenie w udzielaniu tego typu pomocy lub mają kierunkowe wykształcenie.
W celu dostosowania się do obecnej sytuacji stowarzyszenie wraz z miastem podjęło współpracę z The Community Stress Prevention Center – to instytucja powołana przez izraelskie Ministerstwo Edukacji w celu przeciwdziałania skutkom nieustannego zagrożenia wojną i zamachami terrorystycznymi. Psychologowie kliniczni z Izraela udzielą wsparcia szkoleniowego i superwizyjnego i wyposażą specjalistów z Sosnowca w praktyczną wiedzę dotyczącą wspierania dzieci i ich opiekunów po doświadczeniu traumy w wyniku konfliktów zbrojnych.
Stowarzyszenie Moc Wsparcia to organizacja pozarządowa o charakterze non-profit, która działa na rzecz ochrony dzieci przed zaniedbywaniem i krzywdzeniem. Specjaliści stowarzyszenia udzielają pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i prawnej dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom.(PAP)
Anna Gumułka, fot. pixabay.com
Data publikacji: 21.03.2022 r.