Wyczytać alzheimera z oka

Wyczytać alzheimera z oka

Międzynarodowy zespół naukowców badających związek pomiędzy pogarszaniem się wzroku a rozwojem choroby Alzheimera zauważył, że zmniejszenie się niektórych warstw komórek siatkówki może sygnalizować obecność choroby.

Swoje wnioski naukowcy zaprezentowali podczas dorocznego zjazdu Society for Neuroscience, który odbył się w dniach 9-13 listopada w San Diego (USA).

Naukowcy z Georgetown University Medical Center (GUMC) i Uniwersytetu Hongkongu przyjrzeli się siatkówkom myszy, które genetycznie zaprogramowano tak, by rozwinęła się u nich choroba Alzheimera.

Jak wyjaśnia dr Scott Turner, jeden z autorów analizy, siatkówka jest swego rodzaju przedłużeniem mózgu, dlatego warto sprawdzić, czy procesy neuropatologiczne zachodzące w mózgu mają swoje odbicie w oku. Znany jest związek choroby Alzheimera z jaskrą (obie choroby charakteryzuje utrata komórek nerwowych), jednak dokładne mechanizmy nie są jasne.

Charakterystyczne dla gryzoni z chorobą Alzheimera było zmniejszenie warstwy jądrzastej wewnętrznej (37-procentowy ubytek neuronów w porównaniu z siatkówką zdrowych myszy) oraz warstwy komórek zwojowych siatkówki (49-procentowy ubytek neuronów).

Struktura i grubość siatkówki u ludzi mierzona jest za pomocą tomografii optycznej, która może okazać się przydatną metodą obserwacji postępowania alzheimera – zauważają badacze.(PAP)

koc/ agt/

Data publikacji: 15.11.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również