Duńska wyprawa Podróży bez Granic

Duńska wyprawa Podróży bez Granic

Z ogromną radością zapraszamy na drugą wyprawę organizowaną przez Fundację Podróże bez Granic w dniach 1-8 czerwca 2013 r.!

Tym razem naszym celem jest Dania, a w szczególności Kopenhaga, którą podobnie jak Rzym będziemy zwiedzać i obserwować pod kątem jej dostępności do potrzeb osób o różnym rodzaju niepełnosprawności, aby następnie stworzyć przewodnik podobny do tego z Rzymu.

Hasłem przewodnim najbliższego wyjazdu jest pełna aktywizacja i udział uczestników we wszystkich elementach tego wyjazdu! Tym razem bowiem chcemy nie tylko odwiedzić fantastyczne miejsca – symbole Danii, takie jak wspomniana Kopenhaga, Helsingor (Zamek Hamleta) czy… Legoland, ale także, odpoczywając w zacisznej miejscowości Tisvilde (60 km od Kopenhagi, która będzie naszą bazą wypadową do zwiedzania), wspólne gotować, brać udział w udział sesjach coachingowych z profesjonalnym coachem, a w końcu wspólne napisać relację z wyjazdu i opracować kolejny przewodnik!

Podczas wyjazdu będziemy mieszkać w 18-osobowym domu, gdzie każdy zaangażowany będzie w prace domowe, w tym takze przygotowanie posiłków. W tym celu, nasza grupa zostanie podzielona na 3-osobowe zespoły, z których każdy będzie odpowiedzialny za gotowanie dla wszystkich przez jeden dzień! Aby się to udało, jeszcze przed wyjazdem ustalimy menu w oparciu o umiejętności i preferencje wszystkich zespołów oraz przygotujemy potrzebne składniki na wyjazd.

W skład grupy będzie wchodziło 18 osób, w tym: 11/12 osób z niepełnosprawnością (stopień umiarkowany lub znaczny), 3/4 asystentów, licencjonowany pilot-opiekun grupy-asystent, a także coach oraz kierowca. Naszym celem jest nie tyle zebranie zorganizowanej grupy turystów, ale stworzenie „zgranej paczki podróżników”, świadomych charakteru wyjazdu, maksymalnie zmotywowanych do działania, ale także maksymalnie zróżnicowanych pod kątem rodzaju niepełnosprawności, wieku, płci i doświadczenia w podróżowaniu.

Z jednej strony bowiem naszym założeniem jest, aby grupa miała jak największe kompetencje do zweryfikowania dostępności miasta, ale także chcemy dotrzeć do osób, które nigdy nie podróżowały, aby promować turystykę i pokazywać jak wiele, z pozoru zwyczajny wyjazd, może w życiu zmienić.

Do Danii wybierzemy się dostosowanym do przewozu osób poruszających się na wózkach busem (ze względu na ilość miejsc, w wyjeździe może wziąć udział maksymalnie 4/5 osób poruszających się na wózkach). Naszą wyprawę rozpoczniemy w Gdyni, 1 czerwca o 8.00 rano, skąd udamy się na przeprawę promową do Świnoujścia. Już sama przeprawa do Ystad będzie dla nas przygodą i okazją do zweryfikowania dostępności promów linii UNITYLINE, które udostępnią nam na czas podróży 3 kabiny dla osób z niepełnosprawnością i kabinę dla psa asystującego. Na miejsce dojedziemy późnym wieczorem. Powrót planowany jest na 8 czerwca, także przez Świnoujście, późną nocą.

Dom w którym będziemy mieszkać jest nowoczesny, NIE jest jednak z definicji dostosowany (nie posiada dostosowanej łazienki) jednakże wewnątrz i na zewnątrz nie ma żadnych progów. Pomieszczenia są przestronne i umożliwiają poruszanie się także na wózkach – dokładna specyfikacja i zdjęcia domu pod linkiem: Zakwaterowanie_Specyfikacja.

Na wyjazd mogą aplikować zarówno same osoby z niepełnosprawnością, osoba niepełnosprawna z asystentem lub sami asystenci. Asystent, bez względu na to, czy jedzie sam czy z kimś, aby wziąć udział w wyprawie musi aktywnie angażować się w pomoc wszystkim uczestnikom wyjazdu w zależności od potrzeb osób i chwili. Każda osoba chętna do udziału w wyjeździe MUSI wypełnić odpowiednią deklarację uczestnictwa: Deklaracja-uczestnictwa_UCZESTNIK / Deklaracja-uczestnictwa_ASYSTENT. Wypełniona deklaracja będzie podstawą do wyboru grupy uczestnikow, jeśli zgłosi się więcej chętnych niż dostępnych miejsc.

Koszt uczestnictwa zarówno dla osób z niepełnosprawnością jak i asystentów to 1.000 zł, płatne w dwóch ratach. Faktyczna wartość wyjazdu to 1.800 zł, pozostałą część dofinansowuje Fundacja dzięki pomocy sponsorów, partnerów i darczyńców Fundacji.

Cena wyjazdu obejmuje:

– Zakwaterowanie w 18 osobowym domu w Tisvildeleje,
– Transport dostosowanym busem 20 os. +1 na trasie Gdynia – Tisvildeleje – Gdynia, transfer do/z Kopenhagi, transfer do/z Billund – Legoland, transfer do/z Helsingoru, opłaty parkingowe i drogowe. Istnieje możliwość dołączenie do grupy w Świnoujściu/ opuszczenia grupy w Swinoujściu/ Szczecinie, gdzie odbywać się będzie przeprawa promowa do Ystad, nie będzie to jednak wpływać na koszt uczestnictwa, transport promowy na trasie Świnoujście – Ystad (1.06, g. 13.00 – 8.08 g.13.30), – DOGODNE POŁĄCZENIA POWROTNE ze Świnoujścia (20:35) lub Szczecina (22.13) do Poznania, Wrocławia, Katowic, Krakowa i Warszawy – dojazd następnego dnia rano.
– Wyżywienie na miejscu i w drodze powrotnej (podczas zwiedzania i podróży suchy prowiant).
– Opieka licencjonowanego pilota wycieczek przez całą podróż.
– Opieka licencjonowanego przewodnik po Kopenhadze podczas zwiedzania stolicy.
– Wejście do Legolandu, Muzeum Calrsberga, Zamku Kronborg w Helsingorze.
– Sesje coachingowe z Panem Piotrem Cieplińskim: www.cieplinski-coaching.pl.
– System słuchawkowy ułatwiający zwiedzanie – VOX tour guide system: www.tourguidesystem.pl.
– Opieka formalna GIFT Centrum Podróży – licencjonowanego organizatora turystyki wpisanego do rejestru organizatorów turystyki: www.gift.travel.
– Pełne ubezpieczenie każdego z uczestników (w tym w razie konieczności, ubezpieczanie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe).

Aby wziąć udział w wyjeździe należy wypełnić formularz aplikacyjny (Deklaracja-uczestnictwa_UCZESTNIK / Deklaracja-uczestnictwa_ASYSTENT) i przesłać go wraz z zaświadczeniem o niepełnosprawności na mail: podroze@podrozebezgranic.pl do 18 marca 2013 r.
Po potwierdzeniu uczestnictwa w dniu 25 marca, wpłacić I ratę w do 1 kwietnia 2013 r.
Wpłacić II ratę w nieprzekraczalnym terminie do 26 kwietnia 2013 r.

 

W realizacji niniejszego wyjazdu wsparli nas:

Firma Jagster z Gdyni, która udostępni nam dostosowanego busa, a jej właściciel weźmie udział w wyjeździe jako wolontariusz-kierowca,
Przewozy promowe UNITYLINE, które bezpłatnie przewiozą nas na trasie Świnoujście – Ystad – Świnoujście, a także udostępnią nam 3 kabiny dla osób z niepełnosprawnością oraz kabinę dla psa asystującego,
Firma GIFT Centrum Podróży, która będzie sprawować opiekę formalną nad wyjazdem i zapewniać bezpieczeństwo jako licencjonowany organizator turystyki,
Pan Piotr Ciepliński, który pojedzie z nami, poprowadzi sesje coachingowe z całą grupą, a także pomagać będzie uczestnikom jako asystent,
Firma VOX Polska, która udostępni na wyjazd zestawy słuchawkowe dla całej grupy, ułatwiające zwiedzanie i poruszanie się grupom zorganizowanym.

Patronatem medialnym objął nasz wyjazd magazyn informacyjny osób niepełnosprawnych www.naszesprawy.eu, a także portal podróżniczy www.peron4.pl.

Zapraszamy!
Fundacja Podróże bez Granic

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również