Integracyjny turniej ciężarowców w Kołobrzegu

Już po raz siódmy, 27 kwietnia br., w Hali Milenium Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu spotkały się sztangistki oraz sztangiści, aby rywalizować w zawodach integracyjnych w wyciskaniu sztangi leżąc, a także w II Mistrzostwach Powiatu Służb Mundurowych.

Zawody odbyły się w kategorii open kobiet oraz w sześciu kategoriach wagowych mężczyzn: do 60 kg, 75 kg, 82,5 kg, 90 kg, 100 kg oraz powyżej 100 kg, według współczynnika Haleczki, gdzie o zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów.
Sędziowali je m. in. Ryszard Fornalczyk, sześciokrotny uczestnik Paraolimpiad, czterokrotny mistrz paraolimpijski, wielokrotny mistrz świata, Europy i Polski, a także rekordzista Polski i Europy oraz Piotr Musiał – także wspaniały zawodnik, który do niedawna startował w barwach Startu Koszalin a w zeszłym roku zakończył wspaniała karierę podczas zawodów w Szczecinku. Wśród startujących zawodników zobaczyliśmy na pomoście byłych i obecnych reprezentantów kadry Polski, medalistów Mistrzostw Świata i Europy oraz uczestników Paraolimpiad.

Kategorię open kobiet, podobnie jak w roku ubiegłym, wygrała zawodniczka Startu Koszalin Kamila Rusielewicz, która zaliczyła 110 kg. Drugie miejsce dla Moniki Sus 60 kg i na najniższym stopniu podium stanęła Roma Bąbelek.

Wśród mężczyzn w kategorii do 60 kg zwyciężył Krystian Łukaszewski z wynikiem 75 kg. W kategorii do 75 kg zdecydowanie najlepszym zawodnikiem okazał się ubiegłorocznych zwycięzca zawodów, ale w kategorii 82 kg, Grzegorz Lanzer Start Koszalin, który wycisnął sztangę o ciężarze 165 kg. Zaś najlepszym zawodnikiem kategorii 82,5 kg został Mateusz Rufelkiewicz z wynikiem 160 kg. Kategorię wagową do 90 kg wygrywa Rafał Knapik z wynikiem 145 kg, a Paweł Tyborczyk okazał się najlepszym zawodnikiem w kategorii do 100 kg zaliczając 190 kg.

Wśród mundurowych podczas II Mistrzostw najlepszym zawodnikiem w kategorii wagowej do 82,5 kg został Marek Musiał reprezentant Straży Pożarnej, a w kategorii powyżej 82,5 kg zwyciężył Zbigniew Pietrzak – Agencja Ochrony Lex-Crimen z wynikiem 160 kg.

Po rywalizacji sportowców odbył się także turniej dla VIP-ów, którzy tym razem wyciskali sztangę na ilość powtórzeń. Pierwsze miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, zdobył Jarosław Kreja, który podniósł sztangę 25 razy, drugie miejsce zajął Marian Jagiełka z 23 powtórzeniami, a na 3 miejscu uplasował się Karol Skiba z rezultatem 12 powtórzeń.

Organizatorami zawodów był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Kołobrzeg, MOSiR w Kołobrzegu, Fundacja „Kołobrzeg bez barier”, Agencja Ochrony Lex-Crimen, Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych START w Koszalinie, Zakład Aktywności Zawodowej.
Patronat na imprezą objęli m. in.: Marek Hok – poseł na Sejm RP, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Anna Mieczkowska – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Janusz Gromek – prezydent Kołobrzegu.
Sponsorami turnieju byli m. in.: Agnieszka Trafas – Hotel Zdrojowy „Pro-Vita”, Mariusz Dziura – Miejska Energetyka Cieplna, Edyta i Jacek Jabłońscy – Ośrodek Ćwiczeń Siłowych „Jacek” Marian Jagiełka , Marian Wiszniewski – Hotel AquariusSpa, Maciej Kałużny – Hurtownia Opakowań „Kaja”, Paweł Hryciów – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Mateusz Korkuć – Uzdrowisko Kołobrzeg, Adela i Paweł Łaseccy – Smażalnia „Gruba Ryba”, Bogusław Glaz – Salon Medyczny ACTIVE, Paweł Jabłoński – Siłownia Futurebody, Coffeedesk, Norbert Aleksiuk BL SERWIS, Cukiernicza Spółdzielnia Inwalidów „Słowianka” ze Szczecinka, Morska Żegluga w Kołobrzegu.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy  zaangażowali się w organizację tego turnieju, jak również zawodnikom za przyjazd, sportową rywalizację i stworzenie wspaniałego klimatu podczas zawodów.