Kamil Fabisiak w Tennis Team, czyli tenis z paraolimpijczykiem

9 lipca na kortach Klub Tenisowy Tennis Team w Tychach odbyło się wyjątkowe spotkanie, na którym Kamil Fabisiak przybliżył obecnym kulisy gry w tenisa na wózkach. Inicjatorem wydarzenia był Bartłomiej Kuchta – prezes klubu, trener a przede wszystkim wielki miłośnik tenisa, który na każdym kroku stara się promować ten sport.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. senator Marek Plura i zastępca prezydenta Tychów, Igor Śmietański.

Kamil Fabisiak jest zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjny Klub Tenisa w Płocku i wielokrotnym mistrzem Polski, a także  reprezentantem Polski w tenisie na wózkach. Ma na koncie kilka znaczących sukcesów, m.in. 4. miejsce drużynowych mistrzostw świata i 5. na UNIQLO Doublers Masters. Jest trzykrotnym paraolimpijczykiem z Londynu 2012, Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020

Podczas spotkania przybliżył tajniki gry w tenisa na wózkach, zasady rozgrywania meczów, najważniejsze światowe i polskie turnieje. Mówił także o czołowych polskich i światowych graczach, sprzęcie, technice gry, itp.

– Tenis na wózkach jest rozgrywany w taki sam sposób, na takich samych kortach, jak tenis osób pełnosprawnych, z wyjątkiem tego, że tenisista na wózku ma prawo do dwóch odbić piłki – powiedział K. Fabisiak. – Bez względu na rodzaj schorzenia, zawodnicy poruszają się na wózkach, co wymaga, oprócz przyswojenia sobie techniki gry w tenisa – dobrego opanowania jazdy.

Niestety drogi sprzęt, wysokie koszty treningów i brak podziału na kategorie według schorzenia nie pomagają w propagowaniu tej dyscypliny sportu, chociaż daje wiele satysfakcji. – Tenis na wózkach to nie tylko świetna forma rehabilitacji, ale także możliwość aktywnego spędzania czasu dla osób niepełnosprawnych, uczestniczenia w zawodach, przeżywania sportowych emocji. Obecnie trenuje ze mną pięć osób, które uczestniczą w regularnych zajęciach, a dwóch panów – Szymon Klimza i Szymon Dobrzański – wystartowało już w mistrzostwach Polski w Płocku – mówi Bartłomiej Kuchta, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, obecnie trener i działacz tenisowy.

– Pomysł prowadzenia zajęć tenisowych z osobami niepełnosprawnymi pojawił się wiele lat temu, kiedy grałem w I i II-ligowych klubach w Holandii – dodaje Bartłomiej Kuchta. – Zainspirował mnie holenderski trener Aad Zwaan, który potem zajął się wyłącznie prowadzeniem osób grających na wózkach. Wówczas, jako 20-latek, miałem okazję grać z mistrzem olimpijskim z Atlanty i mistrzem świata. Postanowiłem wrócić do tego pomysłu w ubiegłym roku i przy pomocy Marcina Tomasiewicza zacząłem treningi.

Po spotkaniu odbył się mecz pokazowy, który obserwowali inni zawodnicy, w tym osoby trenujące tenis na wózkach w tyskim Tennis Team. Jest to pierwszy klub na Śląsku, który uczy grać w tenisa osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Bartłomiej Kuchta robi to społecznie, a Tennis Team wspiera bezpłatne treningi tenisa na wózkach.

Starania klubu i zaangażowanie jego członków nie idzie na marne – już w sierpniu naukę gry w tenisa rozpocznie kolejne 12 osób.

Kontakt z Bartłomiejem Kuchtą: bartkuchta@poczta.onet.pl tel. 507 137 640

Zobacz galerię…

Oprac. IKa, fot. profil Tennis Team Tychy

Data publikacji: 13.07.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również