W jeździe gokartem jest wszystko, czego w normalnym ruchu drogowym nie mamy możliwości sprawdzić. Również dla osób z niepełnosprawnością nie stanowi żadnego problemu sportowa rywalizacja oraz realizacja swoich pasji i marzeń motoryzacyjnych. Dzięki specjalnie przygotowanemu gokartowi Sodi w Tarnowie odbyły się pierwsze w naszym kraju zawody osób niepełnosprawnych. Uczestniczyła w nich grupa 16 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, nawet osoby sparaliżowane od pasa w dół. Każdy uczestnik otrzymał słodką niespodziankę, a zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy, gadżety i wartościowe nagrody rzeczowe oraz nagrody niespodzianki. Ale tak naprawdę każdy zawodnik był zwyciężcą.
Dzięki rosnącej popularności kartingu ta dyscyplina sportu jest dostępna dla szerokiego grona miłośników motoryzacji. Ponieważ może być uprawiana przez dzieci i młodzież szkolną, osoby dorosłe, a także przez osoby niepełnosprawne, stanowi znakomity początek przygody ze sportami samochodowymi. Jest sposobem na przygotowanie do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
W Tarnowie dzięki fachowej pracy szkoleniowo-edukacyjnej zostały przełamane wszelkie bariery. Od ponad dwóch lat prowadzony jest program zajęć kartingowych na torze SPEED RACE Tarnów w ramach ogólnopolskiej społecznej akcji „Przez zabawę do bezpieczeństwa” dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych osób niepełnosprawnych. Uczestniczą w nim wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie, następnie dołączyli wychowankowie z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnowie oraz Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego PIAST z Woli Rzędzińskiej, jak również dzieci przychodzące z rodzicami indywidualnie. Przyjeżdżają osoby m.in. z Krakowa, Wieliczki, Nowego Sącza, Dębicy, Rzeszowa, Myślenic, Zakopanego. Program swoim zasięgiem obejmuje miasto Tarnów i całe województwo małopolskie oraz Podkarpacie. Pomysłodawcami projektu są Renata Nowotarska i Paweł Jakubas – terapeuci z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie oraz Rafał Kiwior – koordynator akcji „Przez zabawę do bezpieczeństwa”.
Można śmiało powiedzieć, że jazda gokartem podczas zajęć wyrabia u niepełnosprawnych osób umiejętność panowania nad kierownicą, poprawia refleks, uczy podejmowania szybkich decyzji w trudnych sytuacjach. Zajęcia te doskonale rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, orientację dotyczącą prawej i lewej strony ciała. Wzmacniają mięśnie obręczy barkowej i kończyn górnych oraz poprawiają ogólną kondycję organizmu. Ponadto zajęcia uczą oceny swoich możliwości, umiejętności podejmowania prawidłowych decyzji i dopasowania ich do różnych sytuacji. Doskonalą zdolność przewidywania i odpowiedniego reagowania.
Zajęcia kartingowe kształtują osobowość, rozwijają charakter, podnoszą samoocenę. Osoby uczestniczące w tych zajęciach stają się bardziej odważne, zdyscyplinowane i samodzielne oraz uwrażliwiają się na potrzeby innych. Dla osób niepełnosprawnych, to również ciekawa forma zajęć terapeutycznych, organizowania czasu wolnego oraz rozwijania zainteresowań.
Kolejny raz udowadniamy, że KARTING jest sportem o dużym wymiarze wychowawczym i edukacyjnym jak również socjalno-integracyjnym. Tylko fachowa praca z dziećmi i młodzieżą z różnych środowisk znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.
Wszystkie informacje o projekcie i całej akcji znajdują się na stronie: www.gokarty-tarnow.pl
Warto przyjść na tor kartingowy SPEED RACE w Tarnowie, spróbować swoich sił, sprawdzić co jsię potrafi, albo zobaczyć ile jeszcze jest do nauczenia się.
TRENUJ I ZACZNIJ JEŹDZIĆ BEZPIECZNIE!
Jarogreen
fot. Kamil Zyznar