Koronacje w Krakowie. Goalballowa uczta na koniec sezonu

Bierutów wśród mężczyzn, a UKS Laski w stawce kobiet ¬– to zwycięskie ekipy Mistrzostw Polski w Goalballu. W drugiej lidze mężczyzn najlepsza okazała się drużyna z Lasek. Oprócz niej, z awansu do wyższej klasy rozgrywkowej cieszył się Szczecin. Turniej finałowy MP odbył się 8-10 listopada w Krakowie, a jego organizatorzy zebrali zasłużone pochwały.

– Tegoroczne rozgrywki były emocjonujące. Mężczyźni rywalizowali w dwóch ligach, a kobiety w jednej. Zostały zorganizowane 3 turnieje, po raz pierwszy mieliśmy ogromną przyjemność grać w Krakowie – powiedział „NS” Kuba Ogonowski, rzecznik reprezentacji Polski i zawodnik Startu Lublin.

W Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych swoje umiejętności zaprezentowało 16 drużyn. 5 z nich walczyło w pierwszej lidze mężczyzn. Z mistrzostwa Polski cieszył się Bierutów. Na drugim miejscu finiszował Lublin, który wyprzedził Katowice lepszym bilansem bramkowym.

Tabelę zamknął Wrocław, co oznacza spadek z pierwszej ligi. W przyszłym sezonie zastąpi go drużyna z Lasek, która wygrała drugoligowe zmagania. Za nią uplasował się Szczecin, dzięki czemu zapewnił sobie możliwość rozegrania meczu barażowego. W nim pokonał Bydgoszcz (4. pozycja w pierwszej lidze), a stawką było miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Niezwykle zacięta była rywalizacja o tytuł MP wśród kobiet. Zwycięsko z niej wyszła drużyna z Lasek. Wyprzedziła UKS Okej Lublin dzięki lepszemu bilansowi bramek. W tym przypadku rozstrzygnęła jedna bramka. Na najniższym stopniu podium znalazł się Kraków, który w tym sezonie zadebiutował w ligowych rozgrywkach.

Wyjątkowy finał

– Od dwóch lat nasza drużyna zaczęła rywalizować na arenie krajowej. W zeszłym roku otrzymaliśmy propozycję zorganizowania zawodów. Może rzuciliśmy się na głęboką wodę, bo to trzydniowe zmagania i od razu turniej finałowy, ale postaraliśmy się o piękną wizytówkę goalballa. Nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce – powiedział Piotr Niesyczyński, trener WBR Groundhogs Kraków.

Drużyna ta działa dzięki współpracy Stowarzyszenia Warto być Razem i Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym Świstak. Natomiast organizacja imprezy została wsparta przez Gminę Miejską Kraków, Województwo Małopolski, MSiT oraz PZSN Start.

W ceremonii otwarcia turnieju wzięli udział m.in. dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Elżbieta Kois-Żurek oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal.
Uczestnicy uroczystości mieli okazję m.in. wysłuchać hejnału. Został on wykonany przez niewidomego Martina Junga, który w maju zagrał z wieży Bazyliki Mariackiej podczas inauguracji Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/jubileusz-z-wyjatkowym-hejnalem-kochaja-krakow-z-wzajemnoscia/. 28-latek jest podstawowym zawodnikiem Wisły Kraków Blind Football, ma też na swoim koncie występy w goalballowych rozgrywkach. W programie znalazły się też inne krakowskie akcenty. Na wszystkich czekały obwarzanki, a smok chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć.

– To był jedyny w tym roku trzydniowy turniej. Jego organizacja stanowiła olbrzymie wyzwanie, należało zdobyć sporo środków. Cieszą nas bardzo pozytywne opinie od uczestników, którzy mogli zagrać w tym miejscu. W naszych rozgrywkach nie ma nowocześniejszego obiektu – podkreślił Michał Szpyrka, zawodnik WBR Groundhogs Kraków i prezes zarządu Stowarzyszenia Warto Być Razem.

W przyszłym roku goalballowe emocje ponownie zagoszczą w stolicy Małopolski. Plany zakładają, że w hali przy al. Focha odbędzie się Puchar Polski. Standardowo bierze w nim udział 8 zespołów. Dwudniowy turniej zostanie zorganizowany najprawdopodobniej pod koniec września.

– Dla kadry najważniejszą imprezą będą październikowe Mistrzostwa Europy Dywizji B mężczyzn i kobiet w Izraelu. Liczymy tam na dobry wynik i awans do Dywizji A – poinformował Kuba Ogonowski.

Wyniki końcowe MP

I liga mężczyzn
1. Bierutów 30 pkt
2. Lublin 24 pkt
3. Katowice 24 pkt
4. Bydgoszcz I 12 pkt (spadek)
5. Wrocław 0 pkt (spadek)

II liga mężczyzn
1. Laski 27 pkt (awans)
2. Szczecin 27pkt (awans)
3. Kraków I 18 pkt
4. Katowice II 10 pkt
5. Bydgoszcz II 6 pkt
6. Kraków II 4 pkt

Król strzelców I ligi: Marcin Lisowski (Katowice) – 125 bramek
Najlepszy obrońca I ligi: Wiktor Wójcik (Lublin)
Król strzelców II ligi: Adam Kaczyński (Szczecin) – 62 bramki
Najlepszy obrońca II ligi: Kamil Pawłowski (Laski)
Najwszechstronniejszy zawodnik: Damian Hortecki (Bierutów)

I liga kobiet
1. UKS Laski 27 pkt
2. UKS Okej Lublin 27 pkt
3. Kraków 16 pkt
4. Bydgoszcz 13 pkt
5. Katowice 6 pkt
6. Wrocław 0 pkt

Król strzelców: Kamila Rahn (Bydgoszcz) – 53 Bramki
Najlepszy obrońca: Aneta Wyrozębska (UKS Laski)
Najwszechstronniejszy zawodnik: Dorota Niewiadomska (UKS Laski)

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 16.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również