ME w paratenisie stołowym : 16 medali Polaków i zwycięstwo w klasyfikacji medalowej!

Siedem medali (w tym aż pięć złotych) wywalczyli reprezentanci Polski w zakończonych 9 września Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w paratenisie stołowym w grze pojedynczej. To znakomity wynik!

Po mistrzowskie tytuły w angielskim Sheffield sięgnęli Karolina Pęk (klasa 9), Natalia Partyka (klasa 10), Dorota Bucław (klasa 1), Patryk Chojnowski (klasa 10) i Rafał Czuper (klasa 2). Ten ostatni w finałowym meczu w swojej klasie pokonał po niezwykle emocjonującym i dramatycznym spotkaniu Fabiena Lamiraulta z Francji.

Na podium w pierwszej części rywalizacji w Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych stanęli także Maksym Chudzicki i Katarzyna Marszał. Pierwszy wywalczył brązowy medal w zmaganiach w klasie 8, a Marszał zdobyła srebrny krążek w klasie 6.

Dobre wyniki w Sheffield uzyskali także inni biało-czerwoni. Do ćwierćfinałów angielskich mistrzostw dotarli Macieja Nalepka (klasa 3), Rafał Lis i Krzysztof Żyłka (klasa 4) oraz Damian Fira i Maciej Makajew (kasa 11).

Polscy medaliści ME w Sheffield:
klasa 2: Rafał Czuper – złoto
klasa 8: Maksym Chudzicki – brąz
klasa 10: Patryk Chojnowski – złoto
klasa 1: Dorota Bucław – złoto
klasa 6: Katarzyna Marszał – srebro
klasa 9: Karolina Pęk – złoto
klasa 10: Natalia Partyka – złoto

Z kolei w grze podwójnej i mieszanej reprezentanci Polski wywalczyli dziewięć medali
Po mistrzowskie tytuły w grze podwójnej sięgali: Piotr Grudzień i Patryk Chojnowski (w klasie MD 18) oraz Natalia Partyka i Karolina Pęk (klasa WD 20). Z kolei na najniższym stopniu podium stanęli w klasie MD 4 Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper.

Jeszcze lepiej biało-czerwoni zaprezentowali się w rywalizacji w grze mieszanej w Sheffield. Mistrzami Europy w tej konkurencji zostali: Piotr Grudzień/Karolina Pęk (klasa XD 17), Patryk Chojnowski/Natalia Partyka klasa XD 20) i Maciej Makajew/Ewa Cychowska (klasa XD 22). Na podium w mikście stanęli także Rafał Czuper/Dorota Bucław (klasa XD 4 – srebrny medal), Maksym Chudzicki/Katarzyna Marszał (klasa XD 14 – brązowy medal) oraz Damian Fira/Krystyna Łysiak (klasa XD 22 – brązowy medal).

Łącznie podczas Mistrzostw Europy w Sheffield biało-czerwoni wywalczyli 16 miejsc na podium i wygrali klasyfikację medalową.

Polscy medaliści:
mikst
XD 4 Rafał Czuper/Dorota Bucław – srebrny medal
XD 14 Maksym Chudzicki/Katarzyna Marszał – brązowy medal
XD 17 Piotr Grudzień/Karolina Pęk – złoty medal
XD 20 Patryk Chojnowski/Natalia Partyka – złoty medal
XD 22 Maciej Makajew/Ewa Cychowska – złoty medal
XD 22 Damian Fira/Krystyna Łysiak – brązowy medal
debel
MD 4 Tomasz Jakimczuk/Rafał Czuper – brązowy medal
MD 18 Piotr Grudzień/Patryk Chojnowski – złoty medal
WD 20 Natalia Partyka/Karolina Pęk – złoty medal

Patryk Chojnowski – 7 startów i 14 złotych medali w ME
Wszystkie 12 pojedynków wygrał Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin) w singlu, deblu i mikście w Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w Sheffield. Reprezentant Polski zdobył złote medale w każdej konkurencji.

– Wśród niepełnosprawnych startuję od ponad 10 lat, to był mój 7 występ w ME i 14 złoty medal, wliczając turnieje indywidualne i drużynowe. Wcześniej nie było gier podwójnych – mówi 33-letni Patryk Chojnowski.

W Anglii sięgnął po złoto w singlu w klasie 10 (bilans gier 5-0), deblu MD18 z Piotrem Grudniem (4-0) i mikście XD20 z Natalią Partyką (3-0). Z tych 12 meczów, aż 9 zakończyło się zwycięstwami 3:0.

– Najtrudniejszy było zdecydowanie spotkanie finałowe w deblu z parą ukraińską. Przegrywaliśmy z Piotrkiem 1:2 i 4:8, broniliśmy również piłki meczowej, a jednak zwyciężyliśmy – podkreślił Patryk Chojnowski. – Poza tym meczem, cały turniej miałem pod kontrolą, zarówno w singlu, mikście, jak i pozostałych grach deblowych. W turnieju singlowym przegrałem tylko jednego seta i to przez brak skupienia – dodał 2-krotny mistrz paralimpijski i 3-krotny finalista w grze pojedynczej.

Patryk Chojnowski zakończył tegoroczne występy w zawodach paratenisa stołowego. Ma już kwalifikację na Igrzyska 2024 w Paryżu.

– Nie gram w zbliżającym się turnieju w Finlandii, dla mnie to już koniec turniejów w tym roku. A jeśli chodzi o rywali pod kątem Igrzysk, w tym momencie najsilniejsi są z Europy. Jest kilka nowych nazwisk, ale są to młodzi zawodnicy, którzy zapewne potrzebują czasu, więc na razie nie są konkurencją. Zobaczymy co się wydarzy w najbliższych miesiącach. Kolejny start planuję w mikście podczas Polish Open – przyznał Patryk Chojnowski.

Karolina Pęk i Piotr Grudzień podsumowują turniej
O swoim występie w Sheffield opowiadają medaliści Karolina Pęk i Piotr Grudzień.

W klasie 9 Karolina Pęk wygrała wszystkie 4 pojedynki po 3:0, w tym decydujący z wicemistrzynią Węgierką Alexą Szvitacs

– Podsumowując cały turniej, grałam na dobrym poziomie. Najtrudniejszy może był ostatni mecz w singlu ze Szvitacs, ponieważ był to pojedynek o złoto – mówi Karolina Pęk.
Jak dodała, był to udany rewanż za przegrany finał poprzednich ME w szwedzkim Helsinborgu w 2019 roku.

– Wiele razy grałyśmy przeciwko sobie, za każdym razem to były ciężkie spotkania. Bardzo dobrze się znamy. Cieszę się, że teraz zrewanżowałam się Węgierce – dodała reprezentantka Polski.

W Sheffield Karolina Pęk zdobyła także złote medale w grze deblowej z Natalia Partyka oraz mieszanej z Piotrem Grudniem.

– W miksta uważam, że cały turniej zagraliśmy wzorowo. Aż do finału, w którym wygraliśmy z rozstawioną z numerem 1 parą z Węgier 3:0. To był mój 10 start na ME, a łącznie zdobyłem 7 medali – stwierdził Piotr Grudzień.

Karolina Pęk i Piotr Grudzień w XD 17 zanotowali dwie wygrane po 3:0 i jedną 3:1. Bardzo pewnie Polacy sięgnęli po złoto.

Z kolei w MD 18 Piotr Grudzień triumfował w ducie z Patrykiem Chojnowskim.

– Półfinał z rywalami z Wielkiej Brytanii Wilsonem i Staceyem był naprawdę świetny w naszym wykonaniu. Oraz zdecydowanie finał z Ukraińcami Kats/Mai, z którymi przegrywaliśmy już 0:2 oraz 1:2 i 4:8. Odwróciliśmy wynik, czwartego seta wygraliśmy do 9, a piątego do 6. Bardzo ucieszyło mnie to złoto – podkreślił Piotr Grudzień.

ITTF Fa20 Finland Para Open 2023: Bucław, Pęk i Partyka zagrają w Pajulahti
Trzy zawodniczki z pięciorga polskich złotych medalistów Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych zagrają w dniach 29 września – 1 października w turnieju ITTF Fa20 Finland Para Open 2023.

W fińskich zawodach rywalizować będą Mistrzynie Europy z Sheffield, tj. Dorota Bucław (klasa 1), Karolina Pęk (9) i Natalia Partyka (10).

– Część osób musi spełnić kryterium startowe pod kątem Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu, a chodzi o 4 występy w singlu, deblu i mikście – mówi Andrzej Ochal, trener reprezentacji Polski.

Stąd wystąp trzech wyżej wymienionych zawodniczek. W Finlandii nie startują z kolei inni złoci medaliści ME 2023 Rafał Czuper (2) i Patryk Chojnowski (10). Zagra z kolei wicemistrzyni kontynentu Katarzyna Marszał (6).

Na liście startowej w Finlandii są również: Klasa 11 Ewa Cychowska, Krystyna Łysiak, Dorota Nowacka oraz Klasa 2 Tomasz Jakimczuk, 4 Rafał Lis i Krzysztof Żyłka, 11 Maciej Makajew.

– Natalii Partyce brakuje jednego turnieju w singlu i deblu, dlatego leci do Finlandii i zagra z Karoliną Pęk – dodał szkoleniowiec.

W deblu i mikście wystąpią: Karolina Pęk/Natalia Partyka, Krystyna Łysiak/Dorota Nowacka, Rafał Lis/Krzysztof Żyłka oraz Dorota Bucław/Krzysztof Żyłka, Ewa Cychowska/Maciej Makajew,

– Nie wykluczamy występu Polaków w grach podwójnych w Finlandii z zawodnikami z innych krajów – przyznał Andrzej Ochal.

Info i fot.: pzts.pl, oprac. rhr/

Data publikacji: 15.09.2023

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również