Medal to motywacja do dalszej pracy”. Zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w parapływaniu
- 26.05.2023
W weekend 20-21 maja w Warszawie na pływalni WUM odbyły się parapływackie MP Juniorów. W klasyfikacji generalnej triumfowały m.in. zawodniczki znane już z rywalizacji z seniorami, jak Nikola Badowska, Zuzanna Boruszewska czy Alicja Piec. Trzydziestka najlepszych otrzymała też specjalne nagrody od trenerki kadry narodowej – wyróżnienia dla nadziei paraolimpijskich.
Zawody na pływalni w Warszawie to pewna nowość dla rywalizacji parapływackiej – zazwyczaj ważne wydarzenia parasportowe omijały dotychczas stolicę. Tym razem jednak było inaczej – dzięki uprzejmości Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wsparciu finansowemu Fundacji Lotto najlepsi młodzi pływacy mogli rywalizować w mieście stołecznym.
– Cieszymy się, że jesteśmy w Warszawie – mówił prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” Łukasz Szeliga. – Warszawski Uniwersytet Medyczny stworzył fantastyczny obiekt, do którego wszystkim jest blisko, bo Warszawa leży centralnie. Nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie Fundacji LOTTO – dobrze, że PZSN „Start” zawiązuje coraz więcej aliansów i współprac.
Prezesa PZSN Start dobrze nastroiły też osiągane przez parapływaków czasy i liczba stratujących zawodników – na słupkach startowych pojawiło się ok. 130 pływaków i pływaczek z całej Polski.
– Mamy coraz więcej młodych ludzi, którzy pływają na wysokim poziomie sportowym i które oozwalają, by patrzeć perspektywicznie na ich szanse i możliwości w kontekście kolejnych igrzysk paralimpijskich w Los Angeles – podkreślał prezes Szeliga. – Sukcesem są nasze projekty sekcji sportowych. Dzięki temu już niemal nie widujemy finałów, gdzie np. ktoś jest jedynym pływakiem w swojej klasie, mamy coraz więcej zawodników.
Mistrzostwa Polski juniorów to nie tylko okazja do wypatrywania młodych talentów, ale też do wspomnień. Dla Oliwii Jabłońskiej, wielokrotnej medalistki paralimpijskiej w pływaniu i członkini kadry narodowej na MŚ w Manchesterze, to właśnie te zawody były szczególnie istotne do złapania parapływackiego „bakcyla” na początku kariery.
– Pierwszy mój medal pamiętam właśnie z takich zawodów, wtedy jeszcze to się nazywało „Spartakiadą Młodzieży” – wspomina Jabłońska. – Pamiętam, że dopiero jak usłyszałam, że zdobyłam złoto, to uwierzyłam. Rok póżniej otrzymałam swoją nominację do kadry narodowej, podobnie jak zawodnicy tutaj specjalne wyróżnienie dla nadziei paralimpijskich – to była też wielka motywacja, podobnie jak ten medal, by codziennie rano wstawać na trening.
Najlepsi zawodnicy i zawodniczki mistrzostw oprócz medali otrzymywali też specjalne wyróżnienia dla nadziei paralimpijskich. Przyszłość wiążemy głównie z tymi zawodnikami, a sens pracy z nimi już od najmłodszych lat na profesjonalnym poziomie jest ogromny – to właśnie praca włożona teraz zaprocentuje w przyszłości. Na młodych pływaków patrzyła trenerka kadry seniorskiej, Beata Pożarowszczyk-Kuczko, która dostrzega olbrzymi potencjał w pracy z najmłodszymi w czasie przejścia z wieku juniorskiego do kategorii seniorskich.
– Pokazywanie nowych możliwości i perspektyw zawodnikom, którzy przechodzą z wieku juniorskiego do kategorii seniorskich (a nawet takim już dość doświadczonym) daje szansę na rozwój, motywację i nowy impuls do działania – mówiła trenerka reprezentacji narodowej w parapływaniu.
Zawody zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej Mistrzostwa Polski Juniorów patronatem objął Polski Komitet Paralimpijski, a patronem medialnym wydarzenia jest TVP Sport. Organizatorem zawodów jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Pełne wyniki rywalizacji do znalezienia pod adresem: http://live.livetiming.pl/bachorz/2023/05_21_warszawa/generalna.pdf
Info: PZSN „Start”, fot. Adrian Stykowski/Polski / PZSN „Start”
Data publikacji: 26.05.2023 r.