Młodzi pływają po mistrzowsku. Medale, rekordy życiowe i „Nadzieje Paraolimpijskie”
- 20.06.2022
W Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych. W imprezie zorganizowanej 27-29 maja wzięło udział 123 zawodników. Areną zmagań był Zespół Krytych Pływalni AWF, gdzie uzyskano bardzo dobre rezultaty i wiele rekordów życiowych. Ponadto wręczono nominacje do kadry PZSN START – „Nadzieje Paraolimpijskie”. W gronie gości znaleźli się przedstawiciele świata sportu, uczelni i władz miasta.
Organizatorem zawodów był PZSN Start, który zlecił wykonanie zadania Integracyjnemu Klubowi Sportowemu Druga Strona Sportu. Tym samym mistrzostwa zagościły w Krakowie po raz czwarty od 2018 r. W tym okresie tylko w 2020 r. wybór padł na inną lokalizację, wówczas walka o medale rozegrała się w Lublinie.
– Wstępnie mieliśmy zgłoszonych aż 146 zawodników, a ostatecznie wystartowało 123, którzy reprezentowali 20 klubów z całej Polski. Pierwszy raz w historii nasze zawody zostały zgłoszone do World Para Swimming. To oznacza, że uzyskane wyniki są uwzględnione w rankingach światowych. W poszczególnych konkurencjach odnotowano bardzo dobre rezultaty i wiele rekordów życiowych – powiedziała „NS” Anna Bochenek, prezes zarządu IKS DSS.
Na otwarcie MP przybyli kanclerz AWF w Krakowie Paweł Potoczek, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnoprawnościami Bogdan Dąsal, a także prezes zarządu Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Kazimierz Woźnicki. Zawody obserwowała trenerka kadry narodowej w parapływaniu Beata Pożarowszczyk-Kuczko. Wraz z prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i PZSN Start Łukaszem Szeligą wręczyła powołania do kadry PZSN START – „Nadzieje Paraolimpijskie”. W gronie gości znalazła się też Oliwia Jabłońska, która trzykrotnie stanęła na podium podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich (Londyn 2012 r., Rio de Janeiro 2016 r. oraz Tokio 2021 r.). Natomiast w ceremonii wręczenia medali uczestniczyła zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.
– W tym roku mieliśmy 24 sędziów, z czego większość przeszkolonych z przepisów parapływania. Na żadnej imprezie w Polsce jeszcze taka sytuacja się nie zdarzyła. I za to otrzymaliśmy wiele pochwał, m.in. od sędziów głównych. Zebranie takiej grupy nie było łatwe, ale dotarły do nas osoby m.in. ze Szczecina, z Gdańska, Warszawy, Łodzi i Zielonej Góry – podkreśliła prezes zarządu IKS DSS.
Zawody zostały podzielone na 3 kategorie wiekowe: A (juniorzy starsi, roczniki 2004-2005), B (juniorzy, roczniki 2006-2009) oraz C (juniorzy młodsi, roczniki 2010 i młodsi). W programie znalazło się 31 konkurencji, w tym 24 indywidualne i 7 sztafetowych. Uczestnicy imprezy rywalizowali w stylu dowolnym, klasycznym, motylkowym, grzbietowym oraz zmiennym. Wyznaczone były dystanse 50, 100, 150, 200 i 400 m, a sztafety miały do pokonania 4 x 50 m oraz 4 x 100 m.
– Łącznie rozdaliśmy 48 kompletów medali. Dla IKS DSS były to najlepsze MP w historii. Nasi zawodnicy zdobyli 10 medali w konkurencjach indywidualnych, a 3 w sztafetach. Ponadto Gabriel Kowalski osiągnął najwyższy wynik punktowy i został najlepszym zawodnikiem imprezy – poinformowała Anna Bochenek.
Tak jak w ubiegłym roku, uczestnicy zmagań mieli możliwość skorzystania z odnowy biologicznej. Wsparcie w tym zakresie zapewniła Małopolska Policealna Szkoła Masażu Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie.
3 grudnia IKS DSS zorganizuje Integracyjny Maraton Pływacki. Te zawody mikołajkowe odbędą się na obiekcie AWF. Wystartuje w nich 12 osób pełnosprawnych i 48 osób z niepełnosprawnościami. Utworzone zostaną sztafety, a zwycięży ta, która pokona najdłuższy dystans w ciągu dwóch godzin.
Marcin Gazda, fot. Joanna Urbaniec
Data publikacji: 20.06.2022 r.