Niepełnosprawność zostawiamy na brzegu

Od 2003 roku, z inicjatywy twórcy i założyciela stowarzyszenia – Ryszarda „Maćka” Madeja – na basenie Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacyjnego przy placu Krakowskim odbywają się zajęcia, na których osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, pod okiem profesjonalnych instruktorów i asystentów, uczą się pływać i nurkować.

W Zabrzu w dniach 14-15 października odbył się po raz drugi dwudniowy festiwal „Wynurzenie” Śląskiego Stowarzyszenia Płetwonurków Niepełnosprawnych, a wzięło w nim udział ponad d 200 osób. W tym roku impreza odbywała się w dwóch obiektach: Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji Aquarius oraz Strefie Carnall kompleksu Sztolnia Królowa Luiza.

Celem festiwalu było podzielenie się doświadczeniami z szerszym gronem odbiorców i pokazanie, że woda jest środowiskiem, które sprzyja aktywizacji osób o różnym poziomie sprawności oraz przekraczaniu własnych ograniczeń – tak mówią o swojej misji organizatorzy wydarzenia. Stowarzyszenie zwraca również uwagę, że nurkowanie może być dodatkowym elementem rehabilitacji, lekcją radzenia sobie z emocjami, nauką komunikacji, opanowania i precyzji oraz sposobem na budowanie wartościowych relacji społecznych.

Druga edycja Festiwalu odbywała się pod hasłem „Potęga Odmienności”. W Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza odbywały się sesje filmowe i panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości – m.in. wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki świata we freedivingu (swobodnym nurkowaniu) Julii Kozerskiej oraz funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej, nurka technicznego i jaskiniowego Dawida Strączka. Wydarzeniom towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa członków oraz sympatyków Stowarzyszenia: Daszy Naumovich, Piotra Pochwalskiego i Michała Kroworza, oraz prezentacja akwareli pt. „Zanurzenie” autorstwa Alicji Świder.

W pierwszym dniu zaproszono także na projekcję filmu dokumentalnego Na ratunek: Misja w jaskini. Film przedstawia historię ekspedycji, mającej uratować 12 chłopców-piłkarzy i ich trenera, którzy utknęli w zalanej jaskini w północnej Tajlandii. Akcję śledził w 2018 roku cały świat. Wciągnięto w nią amerykańskich i tajskich komandosów, ale dopiero pojawienie się specjalistów od nurkowania jaskiniowego z Wielkiej Brytanii dało szansę na uratowanie zaginionych. Oglądamy jedną z najbardziej niebezpiecznych i fascynujących akcji ratunkowych naszych czasów.

Zaprezentowano również film dokumentalny Wstrzymaj oddech: Rekord pod lodem bazujący na prawdziwej historii Johanny Nordblad, rzucającej sobie trudne wyzwanie. Johanna jest pasjonatką sportu, a dokładnie freediving’u. W dokumencie śledzimy jej przygotowania do bicia rekordu świata w nurkowaniu pod lodem, na dodatek na jednym oddechu. Po filmie była prelekcja i panel dyskusyjny z udziałem freediverki.

Oczywiście dla zainteresowanych poznaniem podwodnego świata nie zabrakło również emocji związanych z zanurzeniem z instruktorami pod wodą. Nurkowało ponad 30 osób. INTRO nurkowe odbywało się w Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji – Aquarius na.
Natomiast w drugim dniu festiwalu zaprezentowano film dokumentalny Świat bez granic stworzony przez studentów Katowickiej Szkoły Filmowej, opowiadający o Śląskim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Płetwonurków. W tym dniu również pokazano prezentację „Jak to się zaczęło” Wojciech Tulaja – instruktora płetwonurkowania, jedynego członka stowarzyszenia, który pracuje w nim od dnia założenia do dziś. Był on uczestnikiem pierwszego w Polsce kursu dla instruktorów nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami.

– Nurkowanie to sport wymagający jednocześnie sprawności fizycznej i umysłowej, ale to sprawność umysłowa jest najważniejsza. Pewnie dlatego osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mimo swoich ograniczeń osiągają tak spektakularne sukcesy w nurkowaniu. Nurkowanie z nimi to wielka przygoda – zapewnił W. Tulaja.

Kolejno Zbigniew Zajdel „Zibi” przedstawił prezentacje na temat początków z nurkowaniem oraz wypraw nurkowych. O sobie mówi tak: – Moja oficjalna przygoda z nurkowaniem zaczęła się już od 1970 roku i do dzisiaj ją kontynuuję. Od 2020 jestem prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków i zajmuję się szkoleniem osób z niepełnosprawnością starając się, by członkowie naszego stowarzyszenia w miłej i rodzinnej atmosferze, osiągnęli wysoki poziom wyszkolenia pływackiego i nurkowego, zgodnie z ich możliwościami.

Wielką niespodzianką była wizyta Ryszarda Madeja, założyciela stowarzyszenia, który nie uczestniczy już w spotkaniach ze względu na stan zdrowia. Spotkał się z serdecznym przyjęciem swoich uczniów i wychowanków.

Na zakończenie wystąpił członek stowarzyszenia, utalentowany Patryk Laksa z monodramem pt. Efekt znikającego kolana i odbyło się spotkanie pod hasłem Krzesło…refleksje poetyckie. Patryk to literaturoznawca, poeta, student Uniwersytetu Śląskiego, kabareciarz. Członek ŚSNP, w którym przekonał się, że osiągnięcie dna też może być sukcesem.

Zobacz galerię…

Ewa Maj, fot. Karolina Marjan, archiwum ŚSNP

Data publikacji: 23.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również