Paraolimpijczycy na start!

Paraolimpijczycy na start!

7-16 marca w Soczi odbędą się XI. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. W największej i najbardziej prestiżowej z tegorocznych imprez sportowych dla zawodników z niepełnosprawnością nie zabraknie biało-czerwonych.

W 2010 r. w Vancouver reprezentacja Polski zajęła dwudzieste miejsce w klasyfikacji medalowej. Dorobek? Skromny, w porównaniu do wcześniejszych występów, tylko brąz wywalczony przez Katarzynę Rogowiec w biegu na 15 km techniką łyżwową. 4 lata wcześniej w Turynie zawodniczka ta sięgnęła po 2 złote krążki w biegach narciarskich: na 15 km techniką klasyczną oraz na 5 km techniką dowolną. – Pół roku temu Kasia urodziła dziecko, więc szybki powrót do wysokiej formy sportowej nie był możliwy. Po starcie kontrolnym w Finlandii, postanowiła zakończyć karierę – informuje Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Związku Sportów Niepełnosprawnych „Start”. Jako zawodnik reprezentował Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano (1998 r.), Salt Lake City (2002 r.) oraz w Turynie (2006 r.). W Soczi będzie trenerem narciarzy zjazdowych i team leaderem.

Od treningów do nominacji

Po występie w Vancouver zapadła decyzja o zmodyfikowaniu składu kadry. Ostateczne rozstrzygnięcia personalne zapadły w lutym br. Do Soczi poleciało ośmiu zawodników i osoby towarzyszące. Nominacje wręczyła im pierwsza dama RP Anna Komorowska w trakcie uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Biało-czerwoni wystartują w narciarstwie zjazdowym, narciarstwie biegowym, biathlonie i para-snowboardzie, który po raz pierwszy trafił do programu Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

– Oczywiście chcemy, żeby para-snowboardzista Wojciech Taraba trenowany przez Małgorzatę Kelm osiągnął jak najlepszy rezultat. Jednak zależy nam też na wypromowaniu tej dyscypliny w Polsce – informuje Łukasz Szeliga.

Selekcję poprzedziły przygotowania, w kraju i za granicą. W okresie letnim potencjalni paraolimpijczycy byli skupieni na budowaniu siły. Z czasem rozpoczęli treningi właściwe na śniegu. – Po raz pierwszy reprezentację prowadzi trener o kwalifikacjach w biathlonie [Stanisław Kępka – przyp. red.]. Jego wychowanką i cały czas podopieczną jest uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Soczi [Magdalena Gwizdoń – przyp. red.] – mówi Kamil Rosiek, który wystartuje w konkurencjach biegowych i biathlonie. Zawodnik ZSON Start Nowy Sącz ma na swoim koncie występy w Turynie oraz Vancouver. Cel na Soczi? Miejsca w pierwszej ósemce, a podium byłoby spełnieniem marzeń.

Mocna konkurencja

– Trudno o grad medali, ponieważ nie we wszystkich dyscyplinach mamy swoich reprezentantów. Nie będziemy rywalizować w hokeju na sledgach [specjalnie dostosowane sanki na łyżwach – przyp. red.] oraz curlingu na wózkach. W wybranych konkurencjach jest rozdawany tylko jeden komplet medali, choć startuje wielu sportowców w kilku klasach – mówi Łukasz Szeliga. Według niego w narciarstwie zjazdowym największe szanse na dobry wynik ma Maciej Krężel, który – jako niedowidzący – startuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską. Prezes PZSN „Start” prognozuje, że ten zespół ukończy rywalizację w gigancie między pierwszym a szóstym miejscem. Andrzej Szczęsny w slalomie może zostać sklasyfikowany na pozycjach od trzeciej do ósmej.

Informacji dotyczących polskich paraolimpijczyków nie zabraknie na szklanym ekranie. – Dyrektor TVP Sport Włodzimierz Szaranowicz podszedł do tematu bardzo profesjonalnie. Zapewnił mnie, że codziennie w trakcie trwania Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich będą emitowane materiały w TVP1, TVP2 oraz TVP Sport – mówi Łukasz Szeliga. Na miejscu pojawi się jedna ekipa sprawozdawcza.

Spoglądanie w niebo

Polscy zawodnicy mieli już okazję rywalizować w Soczi. – Byliśmy tam rok temu na finale Pucharu Świata. Wówczas z sześciu zaplanowanych konkurencji nie odbyły się trzy ze względu na kiepskie warunki, tzn. śnieg został przesiąknięty wodą. Teraz znów pogoda może pokrzyżować plany organizatorom – mówi Łukasz Szeliga. Dodaje, że sama trasa na konkurencje alpejskie jest trudna, m.in. ze względu na charakterystyczne przełamanie. Można ją porównać do tej mistrzowskiej w Szczyrku, ale występuje więcej stromych elementów.

Cała infrastruktura znajduje się blisko siebie, co z pewnością będzie wygodne dla reprezentacji paraolimpijskich. Nieco inaczej sytuacja wyglądała np. w Nagano czy Salt Lake City. – Na każde kolejne imprezy sportowe przeznaczane są coraz większe nakłady finansowe, dlatego przygotowane są lepiej. Największe wrażenie zrobiły na mnie Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Turynie, wtedy pierwszy raz zobaczyłem organizację na tak wysokim poziomie – mówi Kamil Rosiek. Dla niego  dotychczas najmilszym wspomnieniem pozostaje ceremonia otwarcia zorganizowana 8 lat temu. Sportowiec z Nowego Sącza doskonale pamięta wejście na pełny stadion przy blasku fleszy i owacji widowni. Jak mówi to było naprawdę coś niesamowitego. W Vancouver nie wziął udziału w uroczystości, ponieważ dzień później miał zaplanowany start.

Jedna sportowa rodzina

Polscy paraolimpijczycy dostali stroje takie jak ich koledzy, którzy w lutym rywalizowali w Soczi. Marce 4F zależy bowiem nam na spójnym wizerunku reprezentacji narodowej, zarówno na Igrzyska Olimpijskie, jak i Paraolimpijskie. – Oczywiście na etapie produkcyjnym ubrania różnią się delikatnie oznaczeniami, inne są logotypy dotyczące samych związków, jak i wydarzenia.

– Sportowcy otrzymali komplety w trzech liniach: defiladowej, casualowej i sportowej – informuje Inga Wawrzyniak-Gacek, dyrektor ds. marketingu OTCF Sp. z o.o. (właściciel marki 4F). Dodaje, że kolekcja obejmuje kurtki i spodnie narciarskie, kurtki typu softshell, swetry, spodnie i bluzy dresowe, spodnie funkcyjne i jeansowe, koszule i koszulki z długim i krótkim rękawem, a także bieliznę bezszwową. W zestawie dla każdego paraolimpijczyka znalazły się również akcesoria, takie jak obuwie trekkingowe i zimowe, czapki, rękawice, skarpety czy okulary, a także torby i plecaki. Do wyprodukowania całości użyto najwyższej jakości materiałów, m.in. tkaniny Dermizax japońskiej firmy Toray, membrany niemieckiej marki Sympatex oraz amerykańskie ociepliny Primaloft.

Zima inspiruje

Prace nad projektami Kolekcji Soczi 2014 rozpoczęły się ponad dwa lata temu. Zaangażowany został sześćdziesięcioosobowy zespół ekspertów. Inspiracją dla projektantki Ranity Sobańskiej, był zimowy klimat krajobrazu górskiego. – W części defiladowej znajdziemy odniesienia do połysku zmrożonego śniegu i lodu, a na damskich kurtkach błyszczą kryształki Swarovskiego, które dodają kobiecości. Motywem przewodnim są również wzory stylu etno, uzupełnione nowoczesnymi technologiami, takimi jak laserowo wycinane kieszenie czy srebrzyste zamki wodoodporne – mówi Inga Wawrzyniak-Gacek. Zwraca uwagę, że kurtka defiladowa jest złożona z dwóch elementów: warstwy trójlaminatowej i puchowej z naturalnego pierza. Mogą być one noszone zarówno razem, jak i oddzielne, co zostało zaprojektowane z myślą o specyficznych warunkach atmosferycznych panujących w Soczi. Również swetry dostosowano do potrzeb sportowców, użyty włoski materiał funkcyjny Pontetorto powoduje, że są one oddychające i skutecznie zabezpieczają przed wiatrem. W linii sportowej eksponowane są elementy graficzne z gradacją kolorystyczną w odcieniach szarości, która przechodzi w mocny akcent żywej czerwieni. Narodowe, biało-czerwone barwy, zostały dopełnione modnymi melanżami. Odzież z linii casual to klasyka z elementami zimowymi, takimi jak np. srebrne gwiazdki na swetrach i czapkach. – Bardzo cieszę się, że doszło do takiej integracji na poziomie ubiorów. Wielki ukłon w stronę 4F, bo dzięki takim decyzjom paraolimpijczycy czują się doceniani, co ma wpływ na atmosferę przed startem – podsumowuje Łukasz Szeliga.

Marcin Gazda

Reprezentacja Polski na XI Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Soczi 2014 (7-16 marca)

Narciarstwo biegowe i biathlon:

– Kamil Rosiek (1984 r., ZSON Start Nowy Sącz)

– Witold Skupień (1989 r., ZSON Start Nowy Sącz)

Narciarstwo zjazdowe:

– Michał Klos (1993 r., WSSiRN Start Katowice),

– Maciej Krężel (1991 r., WSSiRN Start Katowice) z przewodnikiem Anną Ogarzyńską (1986 r., SSR Start Poznań)

– Igor Sikorski (1990 r., BZSR Start Bielsko-Biała)

– Andrzej Szczęsny (1982 r., BZSR Start Bielsko-Biała)

– Rafał Szumiec (1983 r., IKS Druga Strona Sportu Kraków)

Para-snowboard:

Wojciech Taraba (1986 r., BZSR Start Bielsko-Biała)

fot. KPRM, archiwum Kamila Rośka

Data publikacji: 06.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również