Gdański Ośrodek Sportu od wielu lat realizuje projekt Przyjazna Plaża. 29 czerwca, w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości al. Gen J. Hallera) otwarto przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami plażę, w ramach pilotażowego projektu, mającego na celu nie tylko stworzenie przyjaznej dla wszystkich przestrzeni plażowej, ale także pełnienie funkcji edukacyjnej.
W oficjalnym otwarciu plaży uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Gdańsk jest miastem dla każdego! – stwierdziła. – To dla nas nie tylko pusty slogan. To hasło to konkretne działania: Po pierwsze karta mieszkańca z pakietem dostępności. To również audyty prowadzone w różnych instytucjach kultury, które mają sprawdzać dostosowanie gdańskich obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po drugie komunikacja publiczna sto procent autobusów i tramwajów to pojazdy niskopodłogowe. Po trzecie, Poradnik Projektowania Uniwersalnego, czyli takie – projektowanie miasta, które uwzględnia różne potrzeby.
Model na rzecz Równego Traktowania to nie tylko zbiór rekomendacji, które od trzech lat leżą na półce, ale to też konkretne działania. Dziś otwieramy plażę dostępną dla wszystkich. Zapraszamy do testowania. Tak jak zachęciliśmy do testowania fragmentu nawierzchni na ul. Długi Targ. My nie mamy 100 proc. pewności, że to miejsce będzie w pełni spełniało potrzeby wszystkich, którzy mają szczególne wymagania. Więc otwieramy, testujemy i zachęcamy do dzielenia się opiniami – zaapelowała prezydent Dulkiewicz..
Na plaży w Brzeźnie znalazły się liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. amfibia, informacje zapisane alfabetem Braille’a, ławki z oparciem i podłokietnikami, a także kładka plażowa o szerokości 1,8 m.
Co roku rozkładane są kładki przy najczęściej uczęszczanych wejściach na plażę. W pasie nadmorskim powstają całoroczne toalety dostosowane dla potrzeb osób z niepełno-sprawnościami.
– Zastosowane rozwiązania oparte zostały na Poradniku projektowania uniwersalnego – szczegółowe standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w mieście Gdańsku, które wpisują się w gdański Model na rzecz Równego Traktowania – tłumaczy Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – Ich zakres został również skonsultowany z Fundacją Machina Zmian, która audytuje dostępność plaż.
Będzie to jednocześnie przestrzeń przyjazna osobom starszym i rodzinom z dziećmi.
Oprac. IKa, fot. M. Minderhoud / wikimedia.org
Data publikacji: 29.06.2021 r.