
Polska boccia – nowa marka na mapie sportu paraolimpijskiego
Poznańskie Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START wraz z Polską Federacja Bocci Niepełnosprawnych zorganizowało w dniach 14-17 listopada w Wągrowcu i Skokach międzynarodowe zawody bocci „WielkoPOLSKA BOCCIA 2013" pod patronatem honorowym marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka.
W zawodach o randze Mistrzostw Polski, poza reprezentacją narodową i zawodnikami z 10 polskich klubów ( z Głogowa, Konopisk, Lublina, Nowego Sącza , Owczychgłów, Szczecina, Warszawy, Wejherowa, Zamościa, Zielonej Góry (dwa zespoły ) i z Poznania, wystartowali reprezentanci Norwegii, Chorwacji, Rosji, Hiszpanii i Niemiec.
Boccia ma swoje korzenie w Wielkopolsce. Właśnie w Wągrowcu 20 lat temu poznański START po raz pierwszy w Polsce wprowadził boccię do programu sportu osób niepełnosprawnych. Także w Wągrowcu odbyły się trzy lata temu pierwsze mistrzostwa kraju w tej dyscyplinie.
Boccia jest niezwykłym sportem dla niezwykłych ludzi, sportem atrakcyjnym i z wielką przyszłością. To dyscyplina sportowa skierowana przede wszystkim do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego (dziecięcym porażeniem mózgowym, zanikami mięśniowymi, artrogrypozą). W Polsce jest takich osób około 50 tys., w większości uzależnionych od wózka inwalidzkiego i najczęściej wymagających pomocy w czynnościach dnia codziennego. Boccia poza kształtowaniem sprawności fizycznej daje możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej. Jej przewaga nad innymi dyscyplinami adaptowanymi polega na tym, że ma proste zasady, nie stawia graczom żadnych ograniczeń wiekowych lub sprawnościowych, posiada nieskończenie wiele rozwiązań taktycznych.
Obecnie boccia jest najszerzej w Polsce spopularyzowaną dyscypliną sportu osób niepełnosprawnych ponieważ jej budowę poznański START oparł o działania oddolne, realizowane systemowo przez 20 lat. Od samego początku Stowarzyszenie postawiło na taki rozwój, bowiem w Wielkopolsce wciąż żywe są tradycje pracy organicznej. Dzięki niej osiągnęto sukces. Dzisiaj w Polsce funkcjonuje ponad 200 ośrodków bocci prowadzonych przez najróżniejsze organizacje , szkoły i instytucji. Prawie każdy z ośrodków organizuje w różnorodnej formie szkolenia oraz zawody na różnym poziomie, których ze względu na liczbę nie sposób wymienić. Są to na przykład wiosenne turnieje wojewódzkie, zawody o puchar starosty, dyrektora, prezydenta różnych placówek, festyny okazjonalne „eventy”. „Pracą organiczną”, wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób i organizacji stworzono w kraju podwaliny pod dyscyplinę o charakterze wyczynowym, ale przede wszystkim integrującym i rehabilitującym. W 2013 roku powołano Polską Federację Bocci Niepełnosprawnych (PFBN). Federacja jest ogólnokrajowym związkiem zrzeszającym stowarzyszenia, kluby sportowe, związki stowarzyszeń, fundacje, ośrodki i inne osoby prawne działające w tej dyscyplinie. Inicjatywa założenia Federacji wyszła od sześciu krajowych organizacji pozarządowych: poznańskiego Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start”, zamojskiego Stowarzyszenia „Krok za Krokiem”, zielonogórskiego Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start”, warszawskiej Formacji „Konar”, lubelskiego Klubu „Pamara – Boccia” i poznańskiego Stowarzyszenia „Żurawinka”.
PFBN została przyjęta do Światowej Federacji Bocci (BISFed) i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Zrzesza, po pół roku od rejestracji, prawie 20 organizacji z całej Polski. PFBN promuje boccię w całym kraju, dystrybuując materiały szkoleniowe, opracowując system szkoleń instruktorskich, sędziowskich i klasyfikacji medycznej (w ramach środków PFRON) oraz koordynuje krajowy system rozgrywek bocci wyczynowej i integracyjnej. PFBN ukończyła prace nad nowymi przepisami bocci BISFed’2013. Kontynuowane są prace nad stworzeniem krajowego sytemu rankingowego oraz wprowadzeniem licencji sportowych. Za pośrednictwem PFBN prowadzona jest krajowa dystrybucja wysokiej jakości sprzętu – bil do bocci produkcji duńskiej. Generalnie rzecz ujmując Federacja tworzy podwaliny organizacyjne pod system sprawnego zarządzania dyscypliną, której potencjalny zasięg w kraju szacowany jest na setki ośrodków. Do wielu z nich federacja dociera za pomocą Internetu – portalu www.boccia.org.pl i https://www.facebook.com/bocciapolska.
Listopadowe zawody zmieniły oblicze polskiej bocci. Po pierwsze – były największymi w polskiej historii tej paraolimpijskiej dyscypliny. Po drugie – miały prawdziwie europejski zasięg. Organizatorzy byli pełni obaw, zdając sobie sprawę jak trudno będzie dorównać w Polsce europejskim standardom organizowania zawodów w tak trudnej dyscyplinie. Wyszło -jak zwykle w Wielkopolsce – przyzwoicie. Prawdziwą radość miało Stowarzyszenie i Federacja z absolutnej większości pozytywnych ocen zawodników i trenerów. Największą satysfakcję przyniosły jednak opinie obecnych na zawodach Davida Hadfielda – prezydenta Światowej Federacji Bocci oraz Matta Kendricka – oficjalnego obserwatora „Boccia England” – organizacji, z którą liczy się cały świat naszego sportu. Jeśli dzisiaj obaj usilnie namawiają nas do zorganizowania w 2014 roku w Polsce zawodów europejskich o jeszcze większym zasięgu, które byłyby ujęte w kalendarzu zawodów sankcjonowanych przez BISFed to już coś znaczy! Aby znaleźć się w takim momencie historii „Start” przepracował aż 20 lat – od pierwszych prób wprowadzenia bocci do Polski, aż do dzisiaj, kiedy uczynił z niej najpopularniejszą w kraju dyscypliną paraolimpijską.
Finansowego wsparcia organizacji zawodów udzielili : samorząd województwa wielkopolskiego, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PFRON.
Wsparcia udzieliły Firmy – AS Ortopedyka, Erima i Pofam . Zawody były objęte patronatami medialnymi przez Telewizję Polską S.A., TVP Poznań i Radio Merkury.
Romuald Schmidt (Polska Federacja Bocci Niepełnosprawnych i SSR START Poznań)
Data publikacji: 25.11.2013 r.
