Szermierze przed Paraolimpiadą

Polscy szermierze na wózkach w kwietniu br. rywalizowali w ramach zawodów Pucharu Świata. W Montrealu Marta Fidrych (zawodniczka IKS-AWF) wywalczyła dwa srebrne medale w szpadzie i szabli kat. A.

W szpadowym turnieju mężczyzn Dariusz Pender (IKS-AWF) zdobył medal srebrny i medal brązowy we florecie kat. A. W turnieju kategorii B Grzegorz Pluta (IKS-AWF) zdobył medal brązowy w szpadzie i szabli.
Podczas Pucharu Świata w Lonato (Włochy), który odbył się w terminie 19-20 maja, polscy szermierze na wózkach zdobyli 7 medali. Bardzo dobre wyniki Polacy osiągnęli w szpadzie i szabli. Szczególnie cieszą dwa złote medale. Marta Makowska (IKS-AWF) wygrała turniej szpadowy kat. B pokonując w finale swoją odwieczną rywalkę: – Niemkę Briese-Baetke Simone (15:14). Grzegorz Pluta (IKS-AWF) okazał się najlepszy w turnieju szablowym kat. B pokonując w walce finałowej zawodnika z Ukrainy Antona Datsko (15:14). Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Renata Burdon (IKS-AWF) w szabli kat. A. Jej klubowa koleżanka Marta Fidrych zajęła w tym turnieju miejsce trzecie. Brązowe medale wywalczyli również: Norbert Całka w szpadzie kat. A oraz Marta Fidrych w turnieju szpadowym kat. A (zawodnicy IKS-AWF). W szpadowym turnieju drużynowym biało-czerwoni w składzie: Dariusz Pender, Radosław Stańczuk, Grzegorz Pluta i Norbert Całka przegrali o finał z drużyną z Rosji (45:44), a w meczu o miejsce trzecie pokonali szermierzy z Białorusi. Polska drużyna pań ostatecznie uplasowała się na czwartym miejscu za drużynami z Węgier, Hong-Kongu i Rosji. Wyniki te cieszą tym bardziej, że był to przedostatni sprawdzian formy w turnieju rangi Pucharu Świata przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Londynie i turniej ten był bardzo mocno obsadzony; zabrakło na nim tylko silnej reprezentacji Chin.

W dniach 8-10 czerwca odbyła się IX Edycja Integracyjnego Turnieju Szermierczego Sadyba CUP o Puchar Burmistrza Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Rozegrano następujące konkurencje: floret dzieci, floret młodzików, floret mężczyzn open (walki na wózkach), szpada rekreacyjna (turniej dla amatorów, bez podziału na płeć), szpada open (walki na wózkach, bez podziału na płeć), szabla open (walki na wózkach, bez podziału na płeć). Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
Floret open – Koziejowski Sebastian IKS-AWF Warszawa
Floret dzieci – Zakrzewski Janek AZS-AWF Warszawa
Integracyjny turniej floretowy młodzików – Zaręba
Integracyjny turniej szablowy – Rybak Zbigniew IKS-AWF Warszawa
Integracyjny turniej szpadowy amatorów – Olszewski Mikołaj Warszawianka
Integracyjny turniej szpadowy open – Pender Dariusz IKS – AWF Warszawa

Integracyjny Turniej Szermierczy Sadyba CUP organizowany jest przez IKS AWF Warszawa nieprzerwanie od 2004 roku na warszawskim Mokotowie i jest jedynym takim turniejem w Polsce. W ramach zawodów rozgrywane są oddzielne konkurencje turniejowe (turnieje dla dorosłych, turnieje dla dzieci i młodzieży, turnieje dla amatorów). Wszystkie turnieje mają charakter integracyjny. Trzydniowym zmaganiom szermierzy towarzyszy rodzinny piknik szermierczy z licznymi atrakcjami dla miłośników białej broni.