Sztangiści w Kielcach bez kompleksów

W Kielcach w hali sportowej Klubu Sportowego Tęcza-Społem w weekend 12-14 października br. odbyły się zawody o mistrzostwo Polski w kategorii juniorek i juniorów do lat 20 i 23, seniorek i seniorów oraz weteranek i weteranów zawodników pełnosprawnych w wyciskaniu klasycznym, czyli bez używania koszulek wspomagających.

W mistrzostwach udział wzięło 200 uczestników a rywalizacja była bardzo ciekawa i emocjonująca. Uczestniczyło też trzech zawodników z niepełnosprawnością, którzy spełniają warunki uczestnictwa w zawodach według przepisów IPF (International Powerlifting Federation). Na pomoście w Kielcach zobaczyliśmy dwóch paraolimpijczyków – aktualnych mistrzów Polski, którzy zdobyli tytuły przed tygodniem w Bydgoszczy. Byli to Mariusz Tomczyk Start Wrocław/GZ LZS Olszanka Pogorzela, który w kategorii wagowej 59 kg, był zdecydowanym faworytem do złota oraz Wawrzyniec Latus Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice/KS Pro Power Team Dąbrowa Górnicza w kategorii wagowej 75 kg, także pretendent do zwycięstwa. Tę wspaniałą dwójkę zawodników uzupełnił najstarszy w tym gronie 57-letni Zbigniew Michen Start Wrocław/GZ LZS Olszanka Pogorzela, także złoty medalista Mistrzostw Polski z Bydgoszczy, który zadebiutował w nowej dla siebie kategorii wagowej 82,5 kg. Tym razem Zbyszek wystartował w kategorii weteranów (50-59 lat) w łączonej kategorii wagowej (83-93 kg). Zbigniew Michen startuje na pomostach już prawie od 40 lat, był także uczestnikiem Mistrzostw Świata, Europy a także dwukrotnie startował na paraolimpiadach. Jako jedyny zawodnik w Polsce startował w pięciu kategoriach wagowych rozpoczynając od kategorii 56 kg, następnie 60 kg, 67,5 kg, 75 kg i w Bydgoszczy po raz pierwszy debiutował w kategorii 82,5 kg zdobywając złoty medal.

Udane trzecie podejście Mariusza Tomczyka do ciężaru 162,5 kg

Zbigniew Micheń
Mariusz Tomczyk w swojej kategorii wagowej miał dwóch medalistów Mistrzostw Świata i Europy – zawodników pełnosprawnych Dariusza Wszołę i Sławomira Gwoździa z Legnicy. Rozpoczął od ciężaru 150 kg, w drugim 155 kg i ostatecznie w trzem podejściu zalicza w pięknym stylu 162,5 kg zostając mistrzem Polski. I to nie koniec sukcesów Mariusza. Po zliczeniu punktów na najlepszego zawodnika turnieju okazało się, że Mariusz zajął drugie miejsce, przegrywając zaledwie o 0,06 pkt. z zwycięzcą kategorii wagowej 66 kg Adamem Balawejderem, który zaliczył ciężar 178 kg.

Wawrzyniec Latus III podejście do ciężąru 185 kg zaliczone
Wawrzyniec Latus zwyciężył w kategorii wagowej do74 kg. Zaliczył pierwsze podejście do 170 kg. W drugim zadysponował na sztangę 180 kg i po wyciśnięciu ciężaru, trzymając już sztangę w górze na zablokowanych łokciach nie poczekał na komendę sędziego głównego stojak i podejście zostało uznane za spalone. W trzecim Wawrzyniec zadysponował na sztangę o 5 kg więcej i tym razem podejście zostało zaliczone. W klasyfikacji open zajął wysokie 5 miejsce.
Ostatni z zawodników Zbigniew Michen zajął trzecie miejsce z wynikiem 127,5 kg w II grupie weteranów w kategorii łączonej (83-93 kg). Trzecie podejście do ciężaru 130 kg nie zostało zaliczone. Zbyszek podobnie jak Wawrzyniec nie poczekał na komendę sędziego. Mimo tego start zawodników z niepełnosprawnością należy uznać za bardzo udany. Gratulujemy!