Udany sportowy debiut

W Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach 17 listopada br. odbyły się I Śląskie Zawody Sportowo-Rekreacyjne Osób Niepełnosprawnych.

– Od wielu lat Urząd Marszałkowski prowadzi politykę integracji osób niepełnosprawnych w ramach społeczności regionalnej. Zawody są naturalną okazją do pokazania mocnych stron osób z niepełnosprawnością Chciałbym, aby odbywały się one cyklicznie co roku, jako że mamy wielu wspaniałych sportowców, a takie inicjatywy pomogą nam w odkrywaniu kolejnych talentów – powiedział członek Zarządu Województwa Mariusz Kleszczewski, który wraz z rektorem AWF prof. Zbigniewem Waśkiewiczem otwierał wydarzenie.

W otwarciu uczestniczył również poseł Jerzy Ziętek, który zaapelował by wpisać je na stałe do kalendarza imprez sportowych na Śląsku.

Udział w sportowych konkurencjach wzięli pracownicy zakładów aktywności zawodowej i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z województwa śląskiego dowodząc, że nie jest im obcy duch sportowej rywalizacji. Zawody spełniły swą rolę edukacyjną – dla zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnością wskazując, że mają swoje potrzeby i chcą być aktywne.

Dla zawodników przygotowano współzawodnictwo w grach zespołowych – piłce nożnej oraz bocci. Mogli startować w zawodach pływackich oraz uczestniczyć w grach i zabawach sportowych.

Zarówno dla gości jak i dla uczestników przewidziano atrakcje, między innymi spotkanie z paraolimpijczykami oraz występ pary mistrzowskiej w tańcu na wózkach. Zawody były także okazją do zapoznania się z zakresem działalności zakładów aktywności zawodowej z regionu i formą promocji zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Organizatorami wydarzenia byli Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” w Katowicach, które wyłoniono w ramach otwartego konkursu.

Tekst i fot.: R.S.

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również