We Wrocławiu trzeci turniej tenisa na wózkach

Tadeusz Kruszelnicki

Narodowy Puchar Polski PZT Wheelchair Tour 2020 to w bieżącym roku cykl 6 turniejów z nagrodami finansowymi o łącznej puli 22 tysięcy złotych. Wrocławski turniej – był trzecią w tym roku imprezą z tego cyklu.

Poprzednie odbyły się w Płocku (26-28 czerwca) i w Poznaniu (3-5 lipca). W Płocku Tadeusz Kruszelnicki (nr 3. w rankingu PZT) – dwukrotny finalista Australian Open i sześciokrotny uczestnik igrzysk paraolimpijskich – uległ w finale numerowi 1. w Polsce – Kamilowi Fabisiakowi. Natomiast w Poznaniu Kruszelnicki zwyciężył w decydującym pojedynku… Fabisiaka –  doświadczony tenisista zrewanżował się rywalowi.

Jarosław Żyła

W turnieju rozgrywanym na kortach Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu od 18 lipca rywalizowało 21 tenisistów na wózkach. Gry na pięciu kortach przy Stadionie Olimpijskim przebiegały sprawnie. Ci, którzy przegrali swój pierwszy mecz, wzięli udział w turnieju pocieszenia, którego finał został rozegrany w niedzielę, 19 lipca podobnie, jak półfinały i finał turnieju głównego.

Kibice

Reprezentant AZS AWF Wrocław, Jarosław Żyła (13. w rankingu PZT), na co dzień informatyk – niegdyś zawodnik w TOP 10 juniorów na świecie –  pokonał 6:1, 7:5 w 1/8 finału rozstawionego z trójką, Jerzego Kulika (Stow. Integracyjny Klub Tenisa Płock).

W ćwierćfinale wrocławianin pokonał 6:4, 6:2 kolejnego rozstawionego tenisistę, Pawła Miętrkiewicza (nr 7, Klub Tenisowy Żary). W niedzielnym półfinale 19 lipca czekał J. Żyłę bardzo trudny pojedynek, bo jego rywalem był numer 2. w rankingu, Tadeusz Kruszelnicki (Ziębicki Klub Tenisowy) – ubiegłoroczny i wielokrotny mistrz Polski, który pierwsze złoto MP zdobył w 1995 roku (!). I to właśnie doświadczony Kruszelnicki, w pięknym stylu, zwyciężył w tym pojedynku.

Kamil Fabisiak (z prawej) i Tadeusz Kruszelnicki

W drugim półfinale Narodowego Pucharu Polski PZT Wheelchair Tour 2020 we Wrocławiu zagrali numer jeden na liście PZT (21. w rankingu światowym), a co za tym idzie turniejowa jedynka – Kamil Fabisiak (Stow. Integracyjny Klub Tenisa Płock) oraz numer 4. w rankingu, Adam Kinowski (IKS Spartakus Koźmin Wlkp.).

W finale 19 lipca, spotkali się znowu Kruszelnicki z Fabisiakiem. Tym razem, w trzeciej spośród 6 planowanych imprez całego cyklu rozgrywek tenisa na wózkach, wynikami w setach: 6:1; 6:3  wygrał Fabisiak.

Następne miejsca w turnieju, za Tadeuszem Kruszelnickim,  należą do Jarosława Żyły, Adama Kinowskiego oraz Jakuba Kucińskiego.

Partnerami organizowanego przez Polski Związek Tenisowy cyklu Narodowy Puchar Polski PZT Wheelchair Tour 2020 są Ministerstwo Sportu oraz Deichmann.