Wspinaczkoterapia

Wspinaczkoterapia

Na ścianie wspinaczkowej jak nigdzie indziej spełnia się 100-procentowa rehabilitacja, bo obejmująca wszystkie członki i zmysły wspinacza. W sposób absolutnie naturalny usprawniają się przykurczone palce, spastyczne kończyny, poprawia koordynacja ruchowa. O tym jak kolosalne znaczenie dla rozwoju psychoruchowego ma wspinaczka już nikogo nie trzeba przekonywać.

Pokonując lęk, swoją słabość w chwilach asekurowanego odpadania od skał usprawniamy nie tylko dysfunkcyjne na co dzień kończyny, ale przede wszystkim własną psychikę. Wspinający się pragną stanąć na szczycie, by poczuć czym jest prawdziwa wolność, poczuć smak zwycięstwa, gdy może z dumą spojrzeć na pozostawione na dole kule, wózek inwalidzki, balkonik etc. – te wszystkie niezbędne do życia na co dzień atrybuty niepełnosprawności – w tej pięknej chwili NIEPOTRZEBNE!

Te spektakularne zwycięstwa nad własną niedoskonałością, często nawet niemocą wykuwają prawdziwe charaktery, pozwalają później iść przez życie z większą wiarą w swoje możliwości i mieć motywację do codziennego wysiłku.

Twórca autorskiego programu rehabilitacji naturalnej w Polsce, profesor Stanisław Duszyński – założyciel znanej w całej Polsce toruńskiej Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych – w sposób systemowy wykorzystujący jako elementy wspomagające otaczającą przyrodę, leśne polany, jeziora, skałki jurajskie i wzniesienia tatrzańskie – doskonałe do wspinaczki, pragnął bardzo, by taka forma rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami stała się powszechną.

I tak się już po części dzieje. W marcu br. w Tarnowie rozegrano trzecie już Ogólnopolskie Zawody we Wspinaczce Osób Niepełnosprawnych. W rywalizacji wzięło udział 52 zawodników i zawodniczek z niepełnosprawnościami reprezentujących 13 placówek, klubów sportowych, ośrodków szkolno-wychowawczych z całej Polski. W ich ocenie i trenerów impreza została doskonale zorganizowana, a ściankę wspinaczkową oceniono jako najlepszą w Polsce. Równie pozytywne oceny zyskała strona sportowa wydarzenia, zabezpieczenie medyczne oraz wsparcie organizacyjne i praca wolontariuszy. – Patrząc na tę wysoką ściankę i na wasze zmagania z nią porównuję to do życia i czerpię z was siłę. Życie jest trudne jak wspięcie się na szczyt ścianki. Nawet jak się od niej odrywacie i odpadacie to nie poddajecie się i idziecie dalej. Dziękuję za piękny przykład pokonywania trudności – z wielkim uznaniem powiedział zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański.

Zawody zorganizowała Fundacja REPI, Warsztaty Terapii Zawodowej im. Jana Pawła II, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz AZS PNSZ. Warto podkreślić, że nagrody i medale wręczali osobiście zastępca prezydenta Tarnowa oraz prorektor PWSZ, wicedyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia i dyrektor Wydziału Sportu UMT – co znakomicie podniosło rangę imprezy.

IKa

Data publikacji: 21.03.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również