Współzawodnictwo na silnym wietrze
Jeszcze lato nie zagościło na dobre a ciągle wiele się dzieje w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku.W dniach 22-25 czerwca rozegrano tam kolejne, już 21. Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością.To jedne z najstarszych tego typu regat na świecie.
Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa a współorganizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z powodu ograniczenia dofinansowania w regatach wystartowało 25 załóg.
Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo (17 załóg) ścigali się na Sasankach, a zawodnicy niesłyszący (8 załóg) na Tangach. Obserwatorzy spodziewali się zaciętej rywalizacji pomiędzy kadrowiczami i tak też było do końca regat – każdy chciałby pojechać na Igrzyska Paraolimpijskie do Rio de Janeiro
Pogoda dopisała, dzięki czemu rozegrano 13 wyścigów metodą przesiadkową. Przez pierwsze trzy dni mistrzostw trochę padało, lecz przez cały czas ich trwania był dość silny wiatr. Faworyzowało to załogi silniejsze fizycznie, a zwłaszcza takie, których zawodnicy mogli się przesiadać na drugą burtę po zmianie halsu. W tej sytuacji wielokrotny zwycięzca mistrzostw Andrzej Bury miał mniejsze szanse i dodatkowo miał wielkiego pecha, gdyż jego załogantka od początku regat miała kontuzjowaną jedyną sprawną rękę, a w czasie jednego z wyścigów również drugi załogant Marian Zakowicz doznał kontuzji ręki.
Poniedziałek był dniem treningowym. Wyścigi rozpoczęto we wtorek rano i do obiadu rozegrano trzy biegi, a po obiedzie do kolacji dwa następne. Od początku prowadził faworyt Piotr Cichocki („Kaczka”), który wygrał dwa poranne i również dwa po obiedzie. Pomiędzy kadrowiczów wdarł się Feliks Basłyk, który po pierwszym dniu zajmował drugie miejsce. Bury miał dwie wpadki (11 i 7 miejsce), a Waldemar Woźniak jeszcze gorzej (2 razy 10 miejsce). Również Olga Górnaś-Grudzień miała jedną wpadkę (10 miejsce).
We wtorek siła wiatru wzrosła do 4 – 5, a momentami 6 B, co kompletnie uniemożliwiło Buremu nawiązanie równorzędnej walki z „Kaczką”. Komisja sędziowska nakazała zarefowanie żagli, ale i tak wiele, zwłaszcza słabszych fizycznie, załóg miało problemy z opanowaniem jachtów. Olga Górnaś-Grudzień wprawdzie miała na pokładzie dwóch silnych załogantów, ale nie miała szczęścia w losowaniu jachtów i wylosowała dwa, które w opinii sterników uchodzą za wolniejsze. Straciła kolejne punkty (13, 10 i 16 miejsce) i tym samym pogrzebała swoje szanse na podium.
Tak jak poprzedniego dnia rozegrano trzy wyścigi do obiadu i dwa po obiedzie. Po tym dniu regat zawodnicy byli bardzo wyczerpani i gdyby kolejnego dnia wiatr był równie silny, pewnie wielu by nie wystartowało. Na szczęście w czwartek wiatr osłabł do 3 B i nawet pokazało się słońce, dzięki czemu 3 ostatnie wyścigi nie były już tak męczące.
W kategorii żeglarzy niesłyszących Tomasz Gumiński miał ułatwione zadanie, gdyż jego główny konkurent Marcin Bodnar w pierwszym wyścigu doznał kontuzji. W tej sytuacji, „Gumiś” wygrał aż osiem wyścigów i bez problemu zdobył po raz siódmy tytuł mistrza Polski. Pewną niespodzianką było zajęcie drugiego miejsca przez żeńską załogę pod dowództwem Barbary Lepszy („Śmieszka”), ale panie żeglowały bardzo równo i nie miały żadnych wpadek.
Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy i puchary. Zawodnicy losowali nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i stałego sponsora Mistrzostw – firmę BUDIMEX S.A. oraz firmę Hornet – producenta sztormiaków, która ufundowała talony na sztormiaki (które będą uszyte na wymiary szczęśliwców w losowaniu) i worki żeglarskie. Nagrody wręczał Kamil Petynka – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON. Mistrzostwa filmowała ekipa TVP 2.
Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Piotr Cichocki, Monika Gibes, Halina Liczmańska (13 pkt.)
2. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (35 pkt.)
3. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Józef Pawlak (37 pkt.)
4. Waldemar Woźniak, Adam Wójtowicz, Halina Świderek (45 pkt.)
5. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (70 pkt.)
6. Janusz Wilczyński, Marzena Kundera, Stanisław Jurgielewicz ( 76 pkt.)
Żeglarze niesłyszący:
1. Tomasz Gumiński, Marta Droździel, Krystyna Gumińska (14 pkt.)
2. Barbara Lepszy, Joanna Urbańska, Magda Wałek (28 pkt.)
3. Alan Stępniewski, Małgorzata Kowalik-Florek (31 pkt.)
4. Zbigniew Gumiński, Romuald Szurik, Paweł Jankowski (32 pkt.)
5. Stanisław Korytowski, Paweł Kobyliński, Adam Buszka (60.pkt.)
6. Monika Kozub, Michał Klekot, Damian Szymański (65.pkt.)
Tekst i fot. Marek Winiarczyk
Data publikacji: 26.06.2015 r.