X Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku w terminie 21-23 czerwca 2013 r. rozegrano drugą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością.

Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (dziewięć załóg) i żeglarzy niesłyszących (osiem załóg). Regaty zostały rozegrane na sasankach. W piątek był dzień treningowy. W sobotę było słonecznie, wiatr 1- 2 B i do obiadu rozegrano dwa wyścigi. Po obiedzie wiatr osłabł i do wieczora zdołano z trudem rozegrać z kolejne dwa wyścigi, a trzeci komisja sędziowska przerwała.
W kategorii żeglarzy niesłyszących wysoką formę zaprezentował Marcin Bodnar, który wygrał trzy pierwsze wyścigi, a w czwartym był drugi. Faworyt Tomasz Gumiński żeglował równo, ale słabo i cztery razy był trzeci.
W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo trwała zacięta walka: Andrzej Bury, aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18, miał 12 punktów, tyle samo co Zbyszek Szczepaniak, który na tych samych Mistrzostwach Europy zajął piąte miejsce. Kilka kolejnych załóg miało tylko o jeden punkt mniej. Zapowiadała się interesująca walka w niedzielę.
Śniadanie zakończono przed godziną 8 rano, zawodnicy wyszli na wodę, ale wiatr słabł i po rozegraniu dwóch wyścigów komisja sędziowska ponownie trzeci przerwała, a organizatorzy zaholowali jachty do portu.
Faworyci – Bury i Gumiński żeglowali nierówno – wygrali po jednym wyścigu, ale obaj mieli po jednej wpadce (siódme i szóste miejsce) i w rezultacie nie odrobili strat z poprzedniego dnia, gdyż Szczepaniak i Bodnar żeglowali równo i również wygrali po jednym wyścigu. Ostatnią szansą dla wieloletnich „etatowych” zwycięzców była planowana tura wyścigów popołudniowych. Niestety po obiedzie wiatru kompletnie nie było, padał deszcz i w tej sytuacji regaty zakończono. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe.