Złoto mniej warte

Pod koniec października paraolimpijczycy z Pekinu spotkali się z marszałkiem Sejmu i premierem.

Bogdan Komorowski i Donald Tusk obiecali sportowcom, że za złoty medal olimpijski otrzymają 30 tys. zł nagrody, za srebrny 20 tys. zł i 10 tys. zł za brązowy. Kwoty są więc dziesięciokrotnie niższe od tych, które za swoje medale olimpijskie dostali pełnosprawni sportowcy.

Tymczasem stypendia dla niepełnosprawnych medalistów chcą wprowadzić niektóre miasta. Kwoty będą jednak, analogicznie, dużo niższe od tych, które dostaną pełnosprawni sportowcy. Np. do rodzinnego Radomia paraolimpijczycy wrócili z jednym medalem więcej (cztery) niż zapowiadali. Było o nich głośno, choćby z tego względu, że zawodnik Startu Radom Marcin Awiżeń do swego złotego medalu dodał rekord świata w biegu na 800 metrów.

Władze miasta zapowiedziały przed Paraolimpiadą, że zastanowią się nad ustanowieniem stypendiów dla niepełnosprawnych sportowców, którzy od wielu lat promują Radom na kolejnych imprezach o randze europejskiej i światowej. Jak policzono, w ciągu 17 lat działalności Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start” zdobyli 900 medali.

Uchwała w sprawie zasad i trybu przyznawania stypendiów dla zawodników osiągających znaczące wyniki sportowe sprawiła, że po raz pierwszy w historii miasta stypendia będą przyznawane także niepełnosprawnym sportowcom. Pełnosprawni sportowcy mogą się starać o stypendium z miasta już za medale Mistrzostw Polski, niepełnosprawni dopiero od Mistrzostw Europy. Różne są też kwoty, jakie stypendyści będą otrzymywać: za złoty medal zdobyty na Paraolimpiadzie połowę kwoty, jaką otrzymywali sportowcy pełnosprawni. To i tak lepiej od Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który paraolimpijczykom daje jedną trzecią tego, co pełnosprawnym sportowcom.

Dlaczego są inaczej traktowani, skoro tak naprawdę zdobycie medalu kosztuje dużo więcej wysiłku niż pełnosprawnego sportowca? Władze nie tylko Radomia uważają, że niepełnosprawni sportowcy mogą dostać dotację z wielu innych źródeł, dla pełnosprawnych stypendium jest niejednokrotnie jedynym źródłem finansowania.

Trzeba przypomnieć, że od przyszłego roku zmianie ulegnie ustawa o kulturze fizycznej. W myśl jej nowych zapisów wszyscy sportowcy niepełnosprawni, którzy od 1972 roku zdobyli medale na zawodach rangi paraolimpijskiej i olimpiadach głuchych, otrzymają dożywotnie świadczenia finansowe.

 

Troy

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również