„Jestem przekonany, że organizacja tego rodzaju przedsięwzięć ma głęboką wartość społeczną, bowiem przyczynia się do przełamywania barier mentalnych w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Jako gospodarz miasta czuję się zobowiązany, by mówić głośno o równych prawach przysługujących osobom niepełnosprawnym (…). Naszą wspólną misją jest dbać o godność ludzką osób niepełnosprawnych, a także tworzyć warunki prowadzące do ich aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym” – napisał w przysłanym zaproszeniu prezydent Jaworzna Paweł Silber. I w załączeniu program trzydniowych obchodów.
Pojechaliśmy do Jaworzna pierwszego dnia, 19 maja. Najważniejszym momentem rozpoczynającym co roku Dni, jest przekazanie niepełnosprawnym kluczy do bram miasta na czas trwania obchodów. W tym roku zastępca prezydenta miasta, Dariusz Starzycki powitał przybyłych gości oraz licznie zgromadzone dzieci z jaworznickich przedszkoli i szkół podstawowych uczące się w klasach integracyjnych, wskazując na powagę święta, a także konieczność wspierania osób niepełnosprawnych. Przekazał klucze na ręce najmłodszych, mówiąc, że to dobra okazja do pokazania możliwości i siły, jakie tkwią we wszystkich, którzy mimo trudności w pokonywaniu barier życia codziennego, odgrywają w mieście wielką rolę. To osoby pracujące, tworzące, zajmujące się sztuką i kulturą..
Chłód i deszcz spowodowały, że spotkanie integracyjne „Jesteśmy razem” w pierwszym dniu obchodów rozpoczęło się w holu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, zamiast na parkingu przed nim. Być może ograniczyło to ilość widzów, ale nie zabrało wielkiej radości i uroczystej atmosfery, a może dodało kameralnego klimatu.
Spotkanie cieszyło się też obecnością gości, o których zwykle mawia się „dostojni”. Był Wojciech Saługa, poseł na Sejm RP, który częstował dzieci słodyczami, byli przedstawiciele Rady Miejskiej wraz z przewodniczącym, Tadeuszem Kaczmarkiem, przedstawiciele szkół, przedszkoli i ognisk pracy pozaszkolnej. Nie mógł przybyć poseł Marek Plura, przesłał natomiast list przez pracowników swojego biura poselskiego.
Część artystyczną rozpoczął krótkim recitalem Łukasz Baruch-Skoniecki, niewidomy uczestnik festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” Fundacji Anny Dymnej w Krakowie. Zaśpiewał przepięknie trzy piosenki: „Bądź moim cudem” – utwór Diany Ross, do którego sam napisał słowa, piosenkę z repertuaru Michała Bajora – „Moja miłość największa” i „ Dni których nie znamy” Marka Grechuty.
Potem zobaczyliśmy popisy młodych tancerzy z zespołu „Digerido” i gości z Domu Kultury z Jaworzna-Szczakowej – zespół rytmiczny „Bumerang”.
Zaskakująca cisza towarzyszyła występowi dzieci z Przedszkola nr 24 z Oddziałami Specjalnymi. Zauroczeni widzowie zobaczyli przepiękny taniec kilkuletniego zaledwie „łabędzia”, nagrodzony ogromnymi brawami. Widowisko było tak perfekcyjnie przygotowane i pięknie wykonane, że dominowało pytanie „kto tak przygotował kilkuletnie szkraby?”. Okazało się, że nie żadna szkoła baletowa, ale grupa pod kierunkiem primabaleriny Ludmiły Litwin. Takich zajęć przedszkolnych pozazdrościć może niejedna dziewczynka z innych przedszkoli.
Spotkanie zakończył występ, który wszystkich porwał do tańca i zamienił spotkanie w radosną dyskotekę. To wiązankę znanych wszystkim przebojów, brawurowo zaśpiewała Julia Dzierżek, również niewidoma uczennica II klasy Gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej. Julia w 2005 roku zajęła II miejsce w festiwalu „Zaczarowanej Piosenki”, a tu w Jaworznie, wyluzowana, w swoim żywiole „dała czadu”; śpiewała i sama sobie akompaniowała na klawiszach.
Organizatorami obchodów byli pełnomocnik prezydenta Jaworzna ds. osób niepełnosprawnych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”. Honorowy patronat nad obchodami Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie objął prezydent miasta.
Ilona Raczyńska