Macierzyństwo kobiet z niepełnosprawnością
Są to historie Marty Makowskiej, Dagmary Witos-Eze, Agnieszki Kwolek, Katarzyny Jońskiej i Elżbiety Wiech – opowiedziane własnymi słowami historie macierzyństwa pięciu kobiet z różnymi rodzajami niepełnosprawności, opatrzone fotografiami, wydane w nakładzie 700 egzemplarzy. Książeczkę można zamówić na stronie fundacji – www.otworzoczy.pl, dystrybuowana jest bezpłatnie.
Kwestia macierzyństwa kobiet z niepełnosprawnością jest mało dostrzegana w mediach czy programach edukacyjnych. Tak naprawdę mało wiemy o niesprawnych mamach. I, na dobrą sprawę, nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie „jak to jest być niepełnosprawną mamą w Polsce?”.
Szczególnie dotkliwe są tu dwa obszary: brak przygotowania infrastruktury (służby zdrowia, pomocy społecznej, placówek edukacyjnych) do niesienia mądrego wsparcia tym mamom oraz bardzo poważna bariera mentalna, wynikająca z braku pozytywnego obrazu macierzyństwa tej grupy kobiet w społeczeństwie. Wszystko to powoduje, że młode dziewczyny z niepełnosprawnością są niepewne siebie i boją się zostać matkami. Co gorsza, społeczeństwo w coraz większym stopniu uważa rodzicielstwo za kaprys, a rodzicielstwo osób niepełnosprawnych za kaprys podwójny.
Projekt AUTOPORTRET ma na celu zainicjowanie dyskusji na temat wartości macierzyństwa kobiet z niepełnosprawnością. Chcemy, żeby ta publikacja, niosąca w sobie duży walor autentyzmu, wpłynęła na akceptację swojego macierzyństwa u tych kobiet. Pragniemy również zwrócić uwagę społeczeństwa na wartość osobistą, rodzinną, ale również społeczną rodzicielstwa osób niepełnosprawnych.
Na początku lutego zorganizowane zostanie w Warszawie seminarium, pokazujące jak wykorzystać tę, a także inne publikacje Fundacji, poświęcone niepełnosprawności, a w szczególności mamom z niepełnosprawnością, np. do prowadzenia zajęć szkolnych itp.
Publikacja AUTOPORTRET powstała w ramach projektu pod tą samą nazwą, realizowanego przez Fundację Otwórz Oczy w ramach partnerstwa ruchu społecznego Wspólnej Drogi „Pokonywanie niepełnosprawności”.
O innych działaniach Fundacji Otwórz Oczy przeczytać można na www.otworzoczy.pl.