Festiwalowa Dąbrowa

Jeszcze nie umilkła do końca, rozedrgana „Dotykiem Dźwięku" - rewelacyjnym festiwalem utalentowanych muzyków i wokalistów z dysfunkcją wzroku - scena w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej, gdy w pobliskiej Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum", tamże 29 maja br. spotkali się już po raz osiemnasty podopieczni domów pomocy społecznej na Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej PUMA 2012.

Od trzech lat ma on charakter międzynarodowy. W tym roku zaprezentowało się 75 zespołów z Polski i zagranicy, tj. z Danii, Czech, Słowacji, Litwy i Łotwy. Uroczystej inauguracji dokonał prezydent Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Podraza.

Tegorocznemu Przeglądowi również i w tym roku towarzyszyło szereg imprez, spotkań panelowych i warsztatów skierowanych do opiekunów i terapeutów, prowadzonych przez polskich i zagranicznych specjalistów.

Przez trzy dni uczestnicy festiwalu prezentowali przygotowane programy o bardzo zróżnicowanej formie i treści. Zespoły taneczne, wokalne, teatralne i kabaretowe różniły się także liczebnością – bywały dwu- trzyosobowe, ale również bardzo liczne. W strojach eleganckich, odświętnych i uroczystych, ale także fantazyjnych i bajecznie kolorowych lub charakterystycznych dla określonego regionu bądź minionej epoki.
Całość tworzyły etiudy taneczne, pantomima, bajki, baśnie, obrazki z życia i zwyczajów ludzi sprzed wieków, programy słowno-muzyczne obok żywiołowych tańców taboru cygańskiego, fragmentów wesela żydowskiego z muzyką ze „Skrzypka na dachu”, po najnowsze hity muzyki rozrywkowej i popowej oraz recitale wokalne z akompaniamentem tylko pianina jak Edith Anne Kjaergaard z Danii, a także imponujący profesjonalizmem zespół taneczny kobiet ze Słowacji. Już pobieżny przegląd tematyki ukazuje bogactwo i różnorodność prezentacji. Były to m.in.: muzyczne podróże w czasie, od młodości do starości, stare i nowe – po tej stronie nadziei, poprzez morza, poprzez oceany, opowieści o miłości i przyjaźni, także o samotności, na ratunek Ziemi, impresje sceniczne na podstawie wierszy i dramatów sławnych twórców, pieśni wielkich kompozytorów, spektakle gestu i ruchu, kukiełki… i wiele innych.
Przygotowania do występów trwają przez wiele miesięcy, a największą nagrodą dla wszystkich uczestników festiwalu są brawa i aplauz widowni.
Przegląd to czas radosnego święta ludzi, którzy na co dzień doświadczają wielu problemów związanych z różnymi niepełnosprawnościami i ograniczeniami związanymi także z podeszłym wiekiem i chorobami. PUMA daje im wszystkim wspaniały zastrzyk radości, optymizmu i poczucia wspólnoty. Jest miejscem integracji, przełamywania barier i wzajemnej akceptacji.
Nam dostarczyła bardzo wielu wzruszeń, dała powody do uśmiechu i wyrażenia wielkiego uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się, że PUMA trwa i rozkwita.
I dla uczestników, że potrafią tak hojnie obdarzać nas dobrymi emocjami, ubogacając swoją i naszą – widzów codzienność.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również