Michałkiewicz zastąpił na stanowisku prezesa PFRON Marlenę Maląg, która 15 listopada objęła urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Krzysztof Michałkiewicz ma 66 lat. Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Od 31 października 2005 do 5 maja 2006 sprawował urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W 2015 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Beaty Szydło, a następnie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Objął także funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Z wykształcenia jest socjologiem. Na początku lat 80. wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Pracował w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” w Lublinie, był redaktorem „Biuletynu Informacyjnego”. Za udział w strajku WSK Świdnik został aresztowany i skazany na 2,5 roku więzienia. W latach 1982-1983 przebywał w zakładach karnych w Lublinie, Łodzi, Łęczycy i Hrubieszowie.
W 1983 r. w trakcie przerwy w odbywaniu kary otrzymał paszport z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy polskiej. Wspólnie z rodziną wyjechał do Australii.
Do Polski wrócił w 1992 r. Pracował m.in. jako dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, pełnił także funkcję zastępcy prezydenta Lublina ds. społecznych.
W wyborach parlamentarnych z 2005 r. został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości na posła V kadencji w okręgu lubelskim. Od 31 października 2005 r. do 5 maja 2006 r. sprawował urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
W wyborach w 2007 r. po raz drugi uzyskał mandat poselski, zaś w wyborach w 2011 r. i 2015 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Pełni funkcję prezesa zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwość okręgu nr 6 – Lublin.
W latach 2015-2019 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz prezesem Rady Nadzorczej PFRON.
W trakcie kariery poselskiej był m.in. przewodniczącym podkomisji stałej do spraw pomocy społecznej oraz członkiem komisji polityki społecznej i rodziny. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego lubelskiego zespołu parlamentarnego oraz parlamentarnego zespołu ds. osób starszych. Był także członkiem parlamentarnego zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
W wyborach w 2019 r. bez powodzenia kandydował do Senatu.
Odznaczony medalem Lumen Mundi, nadawanym przez abp. metropolitę lubelskiego (2000) oraz licznymi nagrodami i wyróżnieniami za działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.
Info: PAP, PFRON, oprac. rhr/, fot. MRPiPS / Flickr
Data publikacji: 16.11.2019 r.