Nowe wzory wniosków o pomoc z instrumentów tarczy antykryzysowej zamieścił ZUS
- 08.05.2020
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na stronie internetowej zaktualizowane szablony wniosków o pomoc w ramach instrumentów wsparcia, jakie oferuje rządowa specustawa dotycząca walki z koronawirusem. Zmiany w dokumentach spowodowane są nowymi rozwiązaniami wynikającymi z nowelizacji ustawy.
Wszystkie wnioski na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
Wzory dokumentów potrzebnych do ubiegania się o wsparcie w ramach konkretnych narzędzi wprowadzonych w tarczy antykryzysowej znajdują się na tzw. Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).
7 maja w systemie zostały umieszczone:
- nowa wersja wniosku dla osób ubiegających się o:
- świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D),
- nowe wnioski dla osób ubiegających się o:
- odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
- zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS),
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK),
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).
ZUS zaznacza, że wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) w nowej wersji (według nowych zasad) zostanie udostępniony na PUE ZUS wkrótce. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu z jego złożeniem przez PUE ZUS. Można skorzystać z wniosku, który jest aktualnie dostępny na portalu. W tym wniosku płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych lub jest płatnikiem – spółdzielnią socjalną, w części II wniosku powinien wypełnić pkt 1.
Na co zwrócić uwagę
Osoby składające wnioski powinny robić to z należytą starannością, ponieważ ewentualne błędy w dokumentach wydłużają czas realizacji wniosku a tym samym czas oczekiwania na środki lub odwlekają termin decyzji np. o zwolnieniu z opłacania składek ubezpieczeniowych. ZUS obsługuje dwa kluczowe instrumenty wsparcia wynikające z tarczy antykryzysowej: świadczenia postojowe oraz kwestie związane ze składkami (odroczenie, rozłożenie, oraz zwolnienie obowiązku opłacania składek).
Dokumenty można składać w jeden z poniższych sposobów:
- drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
- drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej),
- za pośrednictwem poczty,
- osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”.
Skany, zdjęcia czy wypełnione komputerowo pliki w wersjach edytowalnych lub w formacie pdf przesłane e-mailem nie są traktowane jak wnioski i nie są rozpatrywane. Warto również przypomnieć, że od 4 maja urząd przywrócił standardową obsługę klientów w placówkach ZUS.
Wsparcie na ochronę miejsc pracy
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że przedsiębiorcy złożyli już ponad 3,1 mln wniosków o przyznanie wsparcia z instrumentów tarczy antykryzysowej. Z tego tytułu do firm trafiło w sumie ponad 6,24 mld zł
Info: MRPiPS, fot. ZUS
Data publikacji: 08.05.2020 r.