– Nie warto bać się kolonoskopii – przekonują eksperci w przypadający 29 maja Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. Badanie, choć wiąże się z dyskomfortem, pozwala wychwycić i usunąć wczesne zmiany, mogące prowadzić do raka jelita grubego.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Europie. Pacjenci często nie mają świadomości, że na wczesnym etapie choroba może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – kolonoskopia w wielu przypadkach ratuje życie.
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz ogląda wnętrze jelita grubego po wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą. – Nadal zdarza się, że strach i wstyd biorą górę nad racjonalnością. Gdy mówię pacjentowi, że konieczna jest kolonoskopia, to słyszę: „nie” – przyznaje dr Dariusz Lupa.
– Wśród pacjentów te badanie wzbudza mnóstwo negatywnych emocji, są przestraszeni zasłyszanymi opowieściami o bólu, cierpieniu, upokorzeniu. Zwykle po wykonaniu całej procedury okazuje się, że te obawy były przesadzone. Dysponujemy możliwościami przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu, pacjent jest monitorowany stale, bezpieczny, a stres staramy się ograniczyć do minimum. Do tego niezwykle ważne jest zachowanie dyskrecji oraz pozytywne nastawienie personelu medycznego – wyjaśnia dr Małgorzata Błaszczyńska.
Stany przedrukowe, polipy mogą rozwijać się w jelicie grubym nawet 10 lat. Niezauważone, bezobjawowo rosną i mogą się przerodzić w nowotwór złośliwy. Dlatego trzeba je profilaktycznie usunąć. Im wcześniej, tym lepiej. Można to zrobić właśnie podczas kolonoskopii.
Dr Dariusz Lupa podkreśla, że stres i strach przed badaniem profilaktycznym nie może nas blokować i sprawiać, że zaczynamy unikać tego tematu. – To bardzo złe podejście, zwłaszcza że w ramach badań przesiewowych możemy korzystać z kolonoskopii – przypomniał.
Do porzucenia obaw przed kolonoskopią zachęcał też wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. – Pacjenci boją się kolonoskopii. Niesłusznie się boją, bo to badanie po pierwsze może być realizowane w znieczuleniu dla ogromnej większości przypadków, natomiast nawet bez znieczulenia – dzisiaj lekarze z ogromnym już doświadczeniem realizują te procedury naprawdę doskonale i szybko, jest to badanie inwazyjne, ale nie można się go bać – podkreślił wiceminister Gadomski. (PAP)
bzw/, fot. freepik.com
Data publikacji: 29.05.2021 r.