Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami
- 14.07.2022
Rozpoczął pracę powołany decyzją szefa Kancelarii Prezydenta RP – Grażyny Ignaczak-Bandych, Zespół do spraw opracowania projektu regulacji dotyczącej asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.
W pierwszym posiedzeniu wziął udział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik. W skład Zespołu weszli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Funkcję przewodniczącego zespołu pełni Marek Rymsza – doradca Prezydenta RP, funkcję sekretarza zespołu – Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca Prezydenta RP. Nadzór nad pracami zespołu pełni zastępca szefa Kancelarii – minister Piotr Ćwik.
Prace nad koncepcją uregulowania asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami były dotychczas prowadzone przez Radę do Spraw Społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rp oraz przez współpracujących z Radą ekspertów zewnętrznych. Wypracowana przez Radę koncepcja projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami została zaprezentowana szerokiemu gronu instytucji i organizacji reprezentujących środowiska osób z niepełnosprawnościami, administrację samorządową i rządową podczas „Forum Deinstytucjonalizacji” w Pałacu Prezydenckim w kwietniu br.
Aktualnie, powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP, międzyinstytucjonalny zespół zajmie się przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP dotyczącej asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym, do zakresu zadań zespołu należy w szczególności:
– analiza obowiązującego stanu prawnego oraz opracowanie rozwiązań legislacyjnych albo wariantów rozwiązań legislacyjnych dotyczących asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami;
– określenie przewidywanych skutków społecznych, gospodarczych, organizacyjnych, prawnych i finansowych proponowanego rozwiązania, w szczególności na podstawie danych uzyskanych od właściwych w sprawie instytucji i podmiotów;
– współpraca z organami, instytucjami oraz innymi podmiotami i osobami posiadającymi wiedzę specjalną w zakresie asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami oraz zasięganie ich opinii odnośnie do opracowywanych rozwiązań.
Info: prezydent.pl, fot. Marek Borawski / KPRP
Data publikacji: 14.07.2022 r.