W Katowicach z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa odbył się 23 marca VIII Bieg Kolorowej Skarpety. Dystans biegu, którego trasa przebiega leśnymi ścieżkami dzielnic Panewniki i Ligota, wynosi 3,21 km. Trasę można było pokonać biegiem, marszem lub spacerem.
To już tradycja, że w okolicach 21 marca Fundacja Arka Noego, która w katowickich Panewnikach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, w tym osób z zespołem Downa, organizuje Bieg Kolorowej Skarpety.
Skąd nazwa biegu? Symbolem Zespołu Downa są właśnie kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
– To jest stały element naszej działalności, który dla społeczności zgromadzonej wokół „Arki Noego” jest już świętem. Na „Bieg Kolorowej Skarpety” czekają nie tylko dzieci, ale także grupa sympatyków, dla których ważna jest idea i symbol tego wydarzenia. Tego dnia chcą oni być z nami, bo nas wspierają, szanują i akceptują nasze dzieci. Bieg, który z oczywistych względów nie jest tak zorganizowany, jak inne tego typu imprezy, jest jednym z elementów, który wszystkim nam przynosi dużo radości, bo wszyscy możemy być razem. – wyjaśnia prezes Fundacji Arka Noego, Magdalena Skorupa-Grajner
Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podobne wydarzenia odbywają się w całym kraju.
Najważniejszy jest sam udział i idea zawodów. Nie jest prowadzona klasyfikacja, nie ma pomiaru czasu. Wszyscy, którzy ukończą̨ bieg, są zwycięzcami i otrzymali pamiątkowe medale.
Oprac. em/, fot z profilu Fundacji Arka Noego
Data publikacji: 25.03.2024 r.