![](https://naszesprawy.eu/wp-content/uploads/2025/02/1.jpg)
Od niemal roku w Krakowie odbywa się cykl spotkań „Życie jest piękne!”. Publiczność odwiedzająca Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) poznaje bohaterów reportaży i filmów Moniki Meleń. Rozmowy dotyczą przede wszystkim pasji, talentów i sukcesów OzN. Zawsze pojawiają się dodatkowe atrakcje, w tym m.in. koncerty, wystawy czy pokazy. Już wkrótce zostaną przedstawione kolejne motywujące historie. Patronem medialnym są „Nasze Sprawy”.
20 marca ub.r. w Nowohuckim Centrum Kultury zainaugurowano cykl „Życie jest piękne!” . W ciągu niespełna roku odbyło się 9 spotkań, trwających zazwyczaj po około dwie godziny. Zorganizowano je w środy, raz w miesiącu, z przerwą w lipcu i sierpniu.
– Nie przypuszczałam, że stworzy się taka minispołeczność. Ludzie z różnych światów, czasem odległych, podkreślają, że odczuli coś pozytywnego, inspirującego i motywującego. Ponadto poznają się i wymieniają doświadczeniami. To jest chyba największy sukces dotychczasowych spotkań. Mam nadzieję, że za jakiś czas będzie to jeszcze większa społeczność – mówi Monika Meleń, pomysłodawczyni cyklu, dziennikarka i reżyserka specjalizująca się w tematyce społecznej.
Publiczność poznaje bohaterów jej reportaży telewizyjnych i filmów. Historie prezentowane w NCK dotyczą unikalnych talentów zaproszonych gości, np. malowania czy tańczenia. Przeważnie są to osoby z niepełnosprawnościami, ale wątki dotyczące zdrowia schodzą na dalszy plan. Program każdego wydarzenia obejmuje dodatkowe atrakcje – np. koncert, wystawę obrazów czy prezentację. Przed salą kameralną wystawiane są stoiska, m.in. OM PFRON.
– Myślę, że te spotkania są prawdziwe. Monika nie pokazuje swoich gości w stylu – oj, ci chorzy, moje biedactwa. Tylko widzimy bohatera, który realizuje się w danej dziedzinie i ma swoje marzenia. Uważam, że ten cykl motywacyjny jest dla każdego – zaznacza Wiktor Okrój, który w 2021 r. wydał swoją debiutancką płytę „To po prostu mój świat”.
Jak zaznacza Monika Meleń, wielu uczestnikom spotkań jest trudno na co dzień. Choćby w dotarciu do NCK, bo przecież część osób porusza się na wózkach, a inne nie widzą. Jednak rozmowy nie dotyczą trudności, ponieważ goście i publiczność wiedzą, że można je pokonać. A trzeba się cieszyć z tego, co jest dobre i radosne.
Pięknie żyją
Pierwszymi gośćmi cyklu byli Maria Kalisz i Jerzy Godawski, czyli mistrzowie Polski w paratańcu sportowym i pracownicy z zespołem Downa. Spotkanie z nimi odbyło się w przededniu Światowego Dnia Zespołu Downa. W kolejnym miesiącu publiczność poznała talenty Wiktora Okroja.
– To było ważne spotkanie dla mnie. Miałem przerwę od takich wieczorów od 2019 r. ze względu na pandemię i pracę nad albumem. W NCK mogłem się znowu przekonać, że to, co robię, ma sens. Kiedy ludzie przychodzą ze względu na twoje nazwisko i chcą słuchać, to dla twórcy jest to wielki skarb – opowiada 34-latek z Krakowa.
Z kolei w maju bohaterami spotkania byli artyści malujący stopami i ustami. Wówczas do sali kameralnej przybył Stanisław Kmiecik, o którym Monika Meleń opowiedziała m.in. w „Filmie dla Stasia”. Swoje umiejętności zaprezentowała też Martyna Gruca. Przed przerwą wakacyjną została przedstawiona historia bohaterów filmu „Jeden dzień dłużej” – Krystiana Wiznera i Małgorzaty Wilczek. Były więc wątki dotyczące miłości pary, która odbyła motocyklową wyprawę do Rumunii.
– To spotkanie szczególnie zapadło mi mocno w serce. Bardzo mi się spodobała ich pasja do motocykli oraz podróże. Jestem wielkim fanem zwiedzania. Niestety, mało osób z niepełnosprawnością może sobie na to pozwolić – zaznacza Wiktor Okrój.
We wrześniu gośćmi byli terapeuta i filmowiec Maciej Książko oraz jego podopieczny Piotr Kękuś. Dyskusja dotyczyła ich przyjaźni, a także filmu „Jak mam…?”. Miesiąc później bohaterkami spotkania były kobiety walczące z chorobami onkologicznymi. W rozmowie wzięły udział założycielka Fundacji Podaruj Życie – Urszula Smok, a także Marta Pietrzkiewicz i Magdalena Błażejewska. Na plakacie promującym listopadowe spotkanie znalazła się para – Marta Woźniak i Paweł Ejzenberg. Publiczność poznała m.in. plany życiowe oraz pasje osób, które nie widzą od urodzenia. Finalista programu „Mam talent” zaprezentował też swoje umiejętności wokalne.
– Zapraszam nie tylko OzN. W grudniu gościem był Sebastian Kawa, który kilka miesięcy wcześniej przeleciał szybowcem nad szczytem K2 w Karakorum. On ma niesamowitą pasję i potrafi ją pokazać innym. Miłość do latania przekazał mu jego tata Tomasz, który też uczestniczył w dyskusji – wspomina Monika Meleń.
Rozwój i plany
Bohaterem ostatniego z dotychczasowych spotkań był Paweł Król, który stracił wzrok w dzieciństwie. Publiczność dowiedziała się m.in. o jego podróżach, zamiłowaniu do sportu i pracy. Ten absolwent dwóch filologii jest od kwietnia prowadzącym cykl „Życie jest piękne!”.
– Początkowo w tej roli wystąpił Marcin Ryszka, ale później nie mógł tego kontynuować. O zastępstwo poprosiłam Pawła. Ciekawiło mnie, jak przeprowadzi rozmowę o malarstwie z artystami. Było fascynująco, a obok niego rozwija się też Natalia Opoka. Ona jest aktywna zawodowo, co dla wielu osób z zespołem Downa stanowi barierę. W NCK spełnia swoje marzenie o byciu dziennikarką, m.in. zapowiadając reportaże – opisuje Monika Meleń.
Dziesiąte spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 19 lutego (środa). Wówczas główną bohaterką będzie Anna Krupa, która urodziła się bez rąk i samotnie wychowała córkę. Historia tej bibliotekarki i nauczycielki została przedstawiona w filmie „Ania z Piekielnika”.
Z kolei 9 kwietnia (środa) dyskusja będzie dotyczyć autystów. Do NCK przyjedzie społeczny zastępca rzecznika praw dziecka Jan Gawroński. Kolejne spotkanie zorganizowane zostanie 26 czerwca (czwartek). Tuż przed wakacjami publiczność pozna Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego prowadzony przez Artura Dziurmana. Gościem będzie też Piotr Pogon, który w grudniu został „Człowiekiem Bez Barier 2024”.
– O każdym z dotychczasowych bohaterów spotkań zrobiłam reportaż i/lub film. Zaproszę Piotra, choć jeszcze nie przygotowałam materiału o nim. Pierwsze zdjęcia mamy zaplanowane na 10 lutego. Premiera odbędzie się w Magazynie Ekspresu Reporterów w TVP2 – podsumowuje pomysłodawczyni cyklu „Życie jest piękne!”.
Monika Meleń, pomysłodawczyni cyklu „Życie jest piękne!”
Chciałam, żeby uczestnikami spotkań byli też ludzie spoza kręgu OzN. To się stopniowo udaje. Przykładowo, ostatnio na widowni zasiadł mężczyzna, który w ogóle nie jest związany z tym środowiskiem. Niedawno odwiedził WOMAI, gdzie pracuje Paweł Król i postanowił przyjść do NCK. Był zachwycony tym, że poznał tak wspaniałe osoby. Nie wyobrażał sobie, że tak to wygląda.
Część ludzi ma obawy i bazuje na stereotypach. Oni myślą, że skoro pojawia się temat dotyczący niepełnosprawności, to na pewno będzie smutno, przygnębiająco, a może nawet dramatycznie. A okazuje się, że jest mnóstwo radości, pozytywnej energii i przykładów, jak pięknie można żyć. Publiczność wychodzi zmotywowana i pyta o terminy kolejnych spotkań. Mam mnóstwo świadectw, że ten cykl jest fajny i potrzebny.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 10.02.2025 r.
![](image/sprawa.png)