Coraz większa PUMA

Coraz większa PUMA

- V Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej PUMA 2014 uważam za otwarty - oznajmiła uroczyście Iwona Krupa, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej, inaugurując oficjalnie czterodniowe świętowanie.

Dodała jednak, że PUMĘ organizowano już w latach dziewięćdziesiątych w Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie prezentowały się zespoły działające w warsztatach terapii zajęciowej, czy w placówkach opiekuńczych. Zatem tegoroczna PUMA jest jubileuszowa – XX, a piąta w międzynarodowym gronie.

„Nasze Sprawy” od wielu lat relacjonują przegląd, obejmując go również swoim patronatem.
Z roku na rok to wartościowe spotkanie potężnieje, jego program zajmuje już 12 stron, wydłuża się czas jego trwania, przybywa imprez towarzyszących, gromadzi coraz większą ilość zagranicznych gości. Andrzej Pacia, dyrektor Dom Pomocy Społecznej „Pod Dębem”, który jest organizatorem wydarzenia, realizuje konsekwentnie, ciężką pracą, zaangażowaniem i z rozmachem swoje plany, o których opowiadał nam kilka lat temu. Jak mówi: – Nasz przegląd pozwala chorym i starszym pokazać ich kunszt artystyczny, przeżyć niezapomniane chwile związane z występem na estradzie.

PUMA 2014…
…odbywała się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Centrum” (w oczekiwaniu na zakończenie remontu w Pałacu Zagłębia) i trwała od 30 września do 3 października. Do Dąbrowy Górniczej przyjechało blisko 1200 osób starszych i niepełnosprawnych. W samym tylko pierwszym dniu spodziewano się 240 uczestników. Dla wszystkich codziennie zabezpieczono obiady, oprócz stale dostępnej kawy, herbaty, ciasteczek, napojów, co też wydaje się gigantycznym przedsięwzięciem organizacyjnym.
Tegoroczną edycję PUMY honorowym patronatem objęli: Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, a także ambasadorowie Republiki Czeskiej, Republiki Łotewskiej oraz Konsul Generalny Republiki Słowacji. Patronaty dyplomatów z tych państw nie są przypadkowe, bowiem przed dąbrowską publicznością wystąpiły zespoły z Łotwy, Słowacji, Czech, a także z Litwy i Ukrainy. Zespoły zagraniczne nie są oceniane przez jurorów.

Śpiewający gość specjalny, czyli sutanna nie przeszkadzała…
O randze wydarzenia świadczy również fakt, że zaproszenie na uroczystość przyjęli zagłębiowscy posłowie i korzystając z przerwy w obradach Sejmu, byli na jego rozpoczęciu.
Gościem specjalnym podczas oficjalnego otwarcia był ks. biskup Antoni Długosz, zajmujący się między innymi duszpasterstwem dzieci specjalnej troski i młodzieży uzależnionej. Z dziećmi ma znakomity kontakt, tańczy i śpiewa z nimi w telewizyjnym programie „Ziarno”. Gość specjalny również na inauguracji PUMY nie dał się długo prosić i… śpiewająco powitał gości. Wkrótce dołączyli do niego podopieczni dąbrowskich placówek, których ksiądz zaprosił na scenę. Skakali, śpiewali, tańczyli a w pląsach wcale nie przeszkadzała sutanna… Okazało się, że większość z nich doskonale zna teksty piosenek biskupa Długosza, więc najpierw zaśpiewali „Bądź pozdrowiony, gościu nasz”, potem „Pan Jezus także mamę miał” i wiele innych. Dali prawdziwe show i rozgrzali publiczność. Skończyło się na wspólnym chóralnym śpiewie i ogromnych brawach dla spontanicznego, pozakonkursowego zespołu.
Najwięcej, bo aż 69 grup artystycznych przyjechało z różnych stron Polski.

Regulamin Przeglądu
Małgorzata Janeczek, kierownik Domu Pomocy Społecznej, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół DPS „Pod Dębem” wyjaśniła nam zasady przeglądu:
Zespoły oceniane były przez jury. Każdy z nich, aby móc być oceniany, musiał wystawić swojego jurora. Każdy juror otrzymał do dyspozycji 200 „talentów”, swoistej waluty jurorów; jeden nominał to 40 talentów. W trakcie głosowania juror oddawał swoje talenty na zespół, który mu się najbardziej podobał (z wyjątkiem własnego). Ilość talentów przyznana dla danego zespołu jest sumowana. W przypadku, kiedy dwa zespoły otrzymają identyczną ilość talentów, rozstrzygający głos mają zawodowe aktorki, które prowadzą przegląd, panie Ewa Leśniak i Jolanta Niestrój-Malisz (siostry – przyp. redakcji). Dodają swoje 40 talentów temu zespołowi, który uważają za najlepszy. Wprawdzie rzadko zdarza się taka sytuacja, ale organizatorzy chcieli być przygotowani na każdą okoliczność.
Codziennie przyznawane były trzy wyróżnienia zespołom, które najbardziej spodobały się jurorom, a na koniec wręczony został „Talent 2014″ w postaci pucharu.
Nagrody ufundowali: Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej, Pierwsza Dama RP (piękny kryształowy puchar), Kancelaria Marszałka Sejmu (tablet) oraz dyrektor firmy Abena i prezydent miasta Zbigniew Podraza (aparat fotograficzny). Ponadto każdy z zespołów otrzymał drobne upominki oraz pamiątkowy album na fotografie z dedykacją Pauliny Holtz i Zbigniewa Wodeckiego.

Imprezy towarzyszące
W trakcie PUMY, gdy na scenie prezentowały się kolejne zespoły, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, miały miejsce imprezy towarzyszące . W środę, 1 października była to prezentacja „Jak w XXI wieku radzimy sobie z tematem tabu? – problemem nietrzymania moczu”. Dzień później, w czwartek – konferencja naukowo-szkoleniowa „Starość darem losu, życiowym zadaniem i wyzwaniem dla przyszłości”. Już po raz kolejny zaproszeni goście, wśród których byli naukowcy, specjaliści na co dzień zajmujący się seniorami, dyskutowali o różnych aspektach życia osób starszych. Konferencję prowadził prof. zw. nauk społecznych Adam A. Zych. Dla uczestników konferencji przygotowano książkę jego autorstwa.

Emocje
Całe wydarzenie było bez wątpienia wielkim przeżyciem dla uczestników oraz zaproszonych gości. Już pierwszego dnia, na który zaplanowano 16 występów, podczas brawurowo wykonywanej przez zespół „Arlekin” z Domu Pomocy Społecznej w Sośnicowicach interpretacji utworów „Kabaret” i „Money, money” (z filmu „Kabaret”), poruszone prowadzące wybiegły zza kulis, aby przyjrzeć się wykonawcom. – Rewelacja, to chyba nasz dzisiejszy typ, któremu przyznamy swoje talenty – stwierdziły. Nic dziwnego – przedstawicielki „Ostoi” już kilkakrotnie zdobywały pierwszą nagrodę na Przeglądzie, o czym prowadzące nie musiały przecież wiedzieć, ale ich profesjonalizm natychmiast wyłapał mistrzostwo.
Duże brawa otrzymał również fantastycznie rapujący zespół WC-PLUS z DPS prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek w Tarnobrzegu. Słowa jednej z rapowanych piosenek wydały się dziwnie znajome… „Słuchaj, Jezu, jak Cię błaga lud, słuchaj, słuchaj, uczyń z nami cud”. Zderzenie słów kościelnej pieśni z rapem, wcale nie drażniące. Ten zespół miałby moje talenty, za odwagę interpretacji.
A takich talentów w trakcie całego przeglądu objawiło się znacznie więcej…

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 10.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również