Wystartowała „Integracja malowana dźwiękiem”

Piotr Pogon i Łukasz Żelechowski

“To było najlepsze otwarcie spośród wszystkich festiwalowych edycji” – takie słowa można usłyszeć od uczestników i publiczności 17. Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który rozpoczął się 22 maja w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni. Na scenie mogliśmy podziwiać Justynę Steczkowską, Alicję Węgorzewską, Marka Piekarczyka oraz Piotra Pogona i Łukasza Żelechowskiego.

Wieczór rozpoczęła niezwykła opowieść o przyjaźni, pasji a przede wszystkim przełamywaniu barier – to wszystko za sprawą Piotra Pogona i Łukasza Żelechowskiego. Rozmowę przeprowadził dziennikarz Marcin Gazda (wieloletni współpracownik “Naszych Spraw” – przyp. red.).

Piotr to człowiek, który od ponad czterdziestu lat zmaga się z chorobą nowotworową, przeszedł resekcję płuca i wciąż jest pod opieką onkologów. Mimo tego, stanął na szczycie Kilimandżaro, Elbrusu, Aconcagui i Denali. Podczas spotkania usłyszeliśmy, kilka anegdot związanych z Bochnią, m.in. o jego pierwszej podróży rowerem po usunięciu płuca, która odbyła się z Krakowa do Solnego Miasta, gdzie mieszkał jego brat.

Łukasz natomiast to niewidomy od urodzenia pasjonat muzyki i gór, który zdobył z Piotrem 3 ze wspomnianych wcześniej szczytów. O talencie muzycznym Łukasza, można było usłyszeć w 2006 roku, kiedy został laureatem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Zaśpiewał wówczas w duecie z Justyną Steczkowską. Po 18. latach ich drogi znowu się spotkały i ponownie wspólnie zaśpiewali.

To nie koniec muzycznych niespodzianek, które mogliśmy usłyszeć tego wieczoru.
– Marzyłam aby zaśpiewać z Markiem tą piosenkę – powiedziała ze sceny Alicja Węgorzewska, a piękne wykonanie Caruso, tylko upewniło wszystkich, że Alicja Węgorzewska i Marek Piekarczyk to duet idealny.

Wydarzenie zakończył recital Justyny Steczkowskiej. Artystka porwała nie tylko publiczność, ale i samego włodarza powiatu.

Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”

Patronat Honorowy: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

Partner Główny: Województwo Małopolskie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Dofinansowano ze środków: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Wizytówki Małopolski”.

Festiwal organizowany jest we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. autor, Wojciech Salamon

Data publikacji: 23.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również