Zmiana czasu na letni a ryzyko udaru

Czy zmiana czasu na letni a ryzyko udaru

Zmiana czasu na zimowy i letni ma swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy uważają, że przestawienie zegarów dwa razy w roku nie ma żądnego znaczenia dla gospodarki i nie powoduje oszczędności energii, zwolennicy natomiast uważają, że jest odwrotnie. Jak to jednak wygląda z punktu widzenia naszego zdrowia?

Fińscy naukowcy dostarczyli przeciwnikom jeszcze jeden argument. Na podstawie badań stwierdzili oni, że przejście z czasu zimowego na letni, a więc zakłócenie rytmu dobowego, może przejściowo zwiększać ryzyko udaru niedokrwiennego. Badania oparto na danych zebranych z 10 lat dotyczących występowania udaru wśród mieszkańców Finlandii.

Okazało się, iż występowanie udaru niedokrwiennego było o 8 proc. wyższe w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie czasu na letni. Natomiast po kolejnych dwóch dniach nie zauważono już żadnej różnicy.

Ryzyko udaru wzrastało bezpośrednio po przejściu na czas letni także u osób chorych na raka o 25 proc. a u osób powyżej 65. roku życia o 20 proc.

Według fińskich badaczy wzrost ryzyka w stosunku do populacji jest niewielki, ale widoczny jest wpływ zaburzeń snu i rytmu dobowego na zaburzenia naczyniowe. Naukowcy chcą zająć się badaniami, które mają odpowiedzieć, czy istnieje możliwość zmniejszenia takiego ryzyka.

Wyniki badania zostaną oficjalnie przedstawione 15 kwietnia w Vancouver podczas dorocznej konferencji American Academy of Neurology.
kat/
Data publikacji: 03.03.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również