Związek obecny w ziołach i owocach może pomóc w walce z parkinsonem
- 27.04.2022
Neurodegeneracja, czyli postępujący proces zwyrodnienia komórek nerwowych leży u podstaw wielu chorób układu nerwowego, które prowadzą do obumierania neuronów. W większości chorób neurodegeneracyjnych proces ten zachodzi bardzo wolno, trwa miesiące, a nawet lata. W tym czasie komórki nerwowe są już uszkodzone i działają nieprawidłowo.40+*-+
*
Nazwa tej jednej z chorób o tym podłożu pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał w 1817 roku symptomy tego schorzenia. Parkinson jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego przejawiającą się spowolnieniem ruchowym, drżeniem kończyn i sztywnością mięśni.
Częściej dosięga ona mężczyzn, niż kobiety, a średni wiek chorych to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki zachorowań nawet przed 40. rokiem życia. Na świecie jest ok. 6 mln chorych. W ciągu jednego roku zapada na nią 10 do 20 osób na każde 100 tysięcy osób. Ocenia się, że w Polsce jest ok. 60-80 tysięcy chorych z chorobą Parkinsona, a co roku przybywa ok. 4-8 tys. nowych przypadków. Stale rosnąca liczba osób w starszym wieku, a więc starzenie się społeczeństw, w przyszłości nieuchronnie doprowadzi do zwiększenia się liczby osób z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Naukowcy odkryli, że farnezol, naturalny składnik wielu ziół, owoców i grzybów, może być skutecznym orężem w walce z chorobą Parkinsona. Odwraca uszkodzenia neuronów, co może być obiecującym prognostykiem dla przyszłych terapii.
Białko o nazwie PARIS spowalnia produkcję innego białka, które normalnie chroni neurony i wytwarza dopaminę. Jest zatem kluczowym czynnikiem wywołującym chorobę Parkinsona. Naukowcy z Johns Hopkins Medicine mają dowody, które potwierdzają, że farnezol dezaktywuje białko PARIS i zapobiega utracie funkcji neuronów.
Uczeni pod kierownictwem dr Teda Dawsona poszukiwali związków stymulujących produkcję białka PGC-1α, które chroni neurony i produkuje dopaminę. Naukowcy zidentyfikowali wiele związków chemicznych o potencjalnym działaniu terapeutycznym, ale postanowili skupić się na farnezolu. Myszom podawano pokarmy zawierające farnezol, a grupą kontrolną były gryzonie, które przez tydzień były na innej diecie.
Następnie zwierzętom podano alfa-synukleinę – białko związane z efektami choroby Parkinsona w mózgu. Zespoł Dawsona we wcześniejszych badaniach odkrył, że alfa-synukleina może przemieszczać się z jelit do mózgu.
Myszy, które spożywały farnezol, lepiej radziły sobie z testami siły i koordynacji, których celem jest ocena objawów choroby Parkinsona. Co więcej, miały dwa razy więcej zdrowych neuronów dopaminowych niż zwierzęta, które były na zwykłej diecie. Myszy karmione farnezolem miały o 55 proc. większą ekspresję PGC-1α.
Potwierdzono, że farnezol przyłącza się do białka PARIS i zmienia jego kształt w taki sposób, aby uniemożliwić mu interferencję z PGC-1α. Naukowcy nie są zaskoczeniu pozytywnym wpływem farnezolu na neurony.
Teraz mają ruszyć badania skupiające się na inhibitorach PARIS, które mogą być pomocne w opracowaniu przyszłych leków na chorobę Parkinsona.
Ewa Maj, fot. freepik.com
Data publikacji: 27.04.2022 r.