Największe w Polsce międzynarodowe zawody pływackie

W dniach 4-6 grudnia 2015 r. na basenie Floating Arena w Szczecinie odbyły się Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych. Rywalizowało 253 zawodników z całego świata.

Zawody były okazją dla reprezentantów z 30 państw wywalczenia kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpiskich w Rio w 2016 r. Sposród polskich zawodników zdobyli je Kamil Otowski z IKS AWF Warszawa na 100 m stylem grzbietowym, Bartłomiej Niesyczyński z NWP Kraków na 100 m stylem klasycznym i Kamil Rzetelski ze Startu Wrocław na 200 m stylem zmiennym.

Ponadto rywalizowano o medale w 31 konkurencjach w klasyfikacji ruchowej i wzrokowej. Wśród polskich zawodniczek błyszczała Oliwia Jabłońska ze Startu Wrocław, która zdobyła cztery złote medale (100 m i 400 m stylem dowolnym, 100 m stylem motylkowym, 200 m stylem zmiennym) i oraz srebrny krążek w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym. Na 400 m stylem dowolnym popłynęła po drugi w tym roku wynik na świecie.

Jacek Czech ze Startu Tarnobrzeg na 50 m stylem grzbietowym i Wojciech Makowski z IKS AWF Warszawa na 100 m grzbietowym popłynęli po trzecie wyniki czasowe na świecie w tym roku. Joanna Mendak ze Startu Białystok wywalczyła trzy złote medale (500 m i 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem motylkowym) oraz sięgnęła po srebro (200 m stylem dowolnym) i brąz (100 m stylem dowolnym).

Wśród wyróżniających się zawodników był również Patryk Biskup ze Startu Kalisz, który zdobył trzy złote medale (50 m i 100 m stylem grzbietowym i 200 m stylem zmiennym) oraz srebro (400 m stylem dowolnym).

Paulina Woźniak z ekipy gospodarzy zdobyła cztery srebrne medale (50 m i 100 m stylem grzbietowym, 50 m stylem klasycznym i 4×100 m stylem zmiennym) oraz brąz (100 m stylem klasycznym).

Patryk Karliński do rywalizacji wrócił po półrocznej przerwie związanej z kontuzją. Trenuje dopiero od trzech tygodni, a jego wynik – złoto na 200 m stylem dowolnym napawa optymizmem..

Na szczecińskich zawodach, pierwszych i największych tego typu w Polsce został poprawiony przez Lisette Bruinsma z Holandii, rekord świata na 50 m stylem klasycznym. Obecnie wynosi on 39,36 s.

Zawodnicy i szkoleniowcy bardzo dobrze ocenili mistrzostwa w Szczecinie. Udało się zaprosić gwiazdy światowego pływania, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Jedynie zawodnicy z Egiptu, Iranu i Brazylii narzekali na… pogodę.