Nie ma silnych na Wrocław!

W Grudziądzu w ostatni weekend listopada odbyły się IX Drużynowe Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w Podnoszeniu Ciężarów. O prymat najlepszej drużyny w Polsce rywalizowało siedem najlepszych klubów z całej Polski. W składzie każdej pięcioosobowej ekipy była jedna zawodniczka, jeden junior do lat 23 oraz trzech seniorów w dowolnym wieku.

Rywalizacja przebiegała według formuły dr. Adama Haleczko, a punkty zdobyte przez poszczególnych zawodników danej drużyny były sumowane. Zwycięzcą została drużyna, która zdobyła najwięcej punktów. Bezpośrednim organizatorem zawodów był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie, współorganizatorem Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu, z prezes Krystyną Grabowską i Mirosławem Maliszewskim na czele.

Mistrzostwa zostały sfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PFRON. Zawodnicy walczyli o tytuł najlepszej drużyny w kraju w hali sportowej GKS Olimpii Grudziądz, gdzie stworzono im dogodne warunki zarówno na sali rozgrzewki, jak i na głównym pomoście startowym. Startowano w pięciu grupach, najpierw panie, następnie juniorzy i w pozostałych trzech grupach seniorzy.

Rywalizacja o tytuł najlepszej drużyny w Polsce była bardzo emocjonująca
i zacięta. Najlepszą drużyną okazali się podopieczni trenerów Jerzego Mysłakowskiego, Mariusza Oliwy i Marka Purczyńskiego „Start” Wrocław I – 678,000909 pkt., która wystąpiła w składzie: Małgorzata Tomczyk, Michał Salamon, Sławomir Szymański, Mariusz Tomczyk, Piotr Szymeczek.

O drugie miejsce rywalizowały drużyny z Koszalina i drugiej reprezentacji Wrocławia. Ostatecznie drugie miejsce zajął drugi zespół z Wrocławia w składzie Beata Jankowska, Kamil Pisarek, Andrzej Szatkowski, Bartosz Kuriata i Damian Kulig gromadząc – 659,434345 pkt.

Trzecie miejsce przypadło reprezentacji „Start” Koszalin – 642,441658 pkt., zdobytymi przez Kamilę Rusielewicz, Tomasza Majewskiego, Piotra Musiała, Grzegorza Lanzera oraz Krystiana Walczaka. Kolejne miejsca zajęły reprezentacje Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice – 605,409217 pkt., piąte miejsce gospodarze mistrzostw Centrum Rehabilitacji Grudziądz 540,794148 pkt. Natomiast „Start” Gdynia zdobył szóste miejsce – 471,834357 pkt., a na siódmym miejscu uplasowała się Szansa „Start” Gdańsk – 239,914621pkt.

Klasyfikacja indywidualna nie była prowadzona, ale zawodniczki i zawodnicy uzyskali bardzo dobre wyniki. Wśród zawodniczek Kamila Rusielewicz ze „Startu” Koszalin zaliczyła 110 kg uzyskując 88,44934 pkt., a Magdalena Konior ze Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice wycisnęła 84 kg, co dało 82,109138 pkt. Także na wyróżnienie zasługuje wynik najlżejszej zawodniczki – ważąca tylko 32,1 kg Emilia Lipowska z Centrum Rehabilitacji Grudziądz, wycisnęła 55 kg, co dało jej 72,567266 pkt. Haleczki.

Bardzo dobre wyniki uzyskał Damian Kulig reprezentant „Startu” Wrocławia II 220 kg – 186,718917 pkt. Damian uzyskał o 13 kg mniej od rekordu Polski należącego od 1999 roku do Ryszarda Tomaszewskiego z Wrocławia w kategorii 100 kg. Drugi z zawodników Mariusz Tomczyk, także z Wrocławia, ale reprezentant pierwszej drużyny, za zaliczenie 170 kg uzyskał 180,921966 pkt. 20-letni junior Piotr Piłat z Centrum Rehabilitacji Grudziądz uzyskał bardzo dobry wynik 117,5 kg – 123,207851 pkt. przy wadze 61,35 kg.

Najlepsze drużyny otrzymały puchary, medale oraz statuetki i nagrody rzeczowe. Sędzią głównym Drużynowych Mistrzostw Polski był Andrzej Ofczyński z Bydgoszczy, a opiekę medyczną sprawował lekarz zawodów Marcin Koprowski z Grudziądza.