Żeglarze na start!

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku w terminie 7-9 czerwca 2013 r. rozegrano pierwszą edycję tegorocznego, już X. Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością.

Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.
Z powodu ograniczenia dofinansowania przez PFRON w regatach wzięło udział tylko 16 załóg. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy z niepełnosprawnością ruchową i żeglarzy niesłyszących. Regaty zostały rozegrane na sasankach. Pierwszy dzień zawodów – piątek był dniem treningowym, a w sobotę było słonecznie, wiatr 2 B i dzięki temu rozegrano aż siedem wyścigów metodą przesiadkową.
W kategorii żeglarzy niesłyszących zdecydowanym faworytem był Tomasz Gumiński z Warszawskiego Klubu „Wars”, który wygrał cztery wyścigi. W kategorii żeglarzy z niepełnosprawnością ruchową prowadził Andrzej Bury, aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18, który wygrał pięć wyścigów. W niedzielę rano była burza, a po ustaniu opadów deszczu zabrakło wiatru. W tej sytuacji zakończono regaty.
Słabszą formę zademonstrowała rodzinna załoga Małgorzaty i Zbigniewa Szczepaniaków, którzy na Mistrzostwach Europy rozegranych w maju w Arbon w Szwajcarii zajęli wysokie piąte miejsce, a teraz w rywalizacji krajowej musieli się zadowolić trzecią lokatą.
Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy i puchary. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe kubki. Organizatorzy zaprosili zawodników na II Edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 21-23 czerwca br. oraz na XIX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, które zostaną rozegrane w dniach 24-27 czerwca br.